Aktualności no image

Published on 9 stycznia, 2014 | by admin

Umorzone śledztwo ws. obraźliwych okrzyków na stadionie.

Poznańska prokuratura umorzyła postępowanie ws. okrzyków wznoszonych przez kibiców piłkarskiej drużyny Lech Poznań w trakcie wrześniowego meczu z Widzewem Łódź. Zdaniem śledczych okrzyki nie były nawoływaniem do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

29 września ub. roku w Poznaniu, z trybuny zajmowanej przez sympatyków Lecha miały padać hasła m.in.: “waszym domem Auschwitz jest, cała Polska o tym wie, że czerwona armia ta cała pójdzie do pieca!”, “gdzie macie flagę, hej Żydzi” czy “do gazu RTS”.

Badająca sprawę zachowania kibiców prokuratura analizowała m.in. zapis monitoringu, który zarejestrował obraz i dźwięk w czasie meczu.

Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus, okoliczności sprawy wskazują, że intencją osób skandujących kwestionowane treści była chęć okazania antypatii wobec piłkarzy i sympatyków drużyny przeciwnej, a nie wyrażenie pogardy i nienawiści wobec grupy narodowościowej i wyznaniowej.

Przyznała, że hasła wykrzykiwane przez kibiców zawierały treści sugerujące, że są kierowane do osób pochodzenia żydowskiego i wyrażały co najmniej niechęć do ich odbiorców. Podkreśliła jednak, że prokuratura wzięła pod uwagę iż zdarzenie miało miejsce w trakcie wydarzenia sportowego, a nie zgromadzenia, wiecu czy innego forum prezentacji, poglądów czy zapatrywań na kwestie społeczne.

– Uwzględniając charakter zdarzenia, w czasie którego owe wypowiedzi padały, jak i właściwie identyfikując ich adresatów wyłącznie jako zawodników i sympatyków przeciwnej drużyny piłkarskiej, obiektywnie nie sposób przyjąć, aby te okrzyki, niezależnie od użytych sformułowań i odwołań, nacechowane były nienawiścią do wskazanej w nich grupy narodowościowej i wyznaniowej – podała Mazur-Prus.

Jak podkreśliła, zgodnie z prawem, w takiej sytuacji nie jest możliwe wyciągnięcie konsekwencji karnych wobec autorów i propagatorów haseł i przyśpiewek.

– Niezależnie od oceny danej wypowiedzi jako szkodliwej, potrzeby eliminowania takich haseł z przestrzeni publicznej, nie jest możliwym odpowiedzialność karna, jeżeli sprawca nie wyczerpie swoim zachowaniem wszystkich znamion czynu zabronionego i nie zostanie mu przypisany, w sposób pewny i jednoznaczny określony zamiar – dodała.

Mazur-Prus podkreśliła, że ocena zachowania poznańskich kibiców w czasie meczu jest jednoznacznie negatywna, zaś “zakorzenienie pewnych określeń w środowisku kibiców piłkarskich w żadnej mierze nie usprawiedliwia ich stosowania”.

źródło: onet.pl

Tags: , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv