Aktualności

Published on 13 lipca, 2024 | by admin

Jak wyglądały dotychczasowe występy Wisły Kraków w europejskich pucharach?

Wisła Kraków była najmocniejszą polską drużyną w końcówce lat 90. XX wieku i w pierwszej dekadzie XXI stulecia. Wtedy też notowała swoje najlepsze występy w europejskich pucharach. Jednak lata świetności Białej Gwiazdy przeminęły i drużyna z Krakowa na lata wypadła z międzynarodowych gier. Warto przyjrzeć się dotychczasowym występom tego zespołu w europejskich pucharach.

Debiut Białej Gwiazdy w rozgrywkach europejskich przypadł na 1966 rok. Był to występ w Międzynarodowym Pucharze Piłkarskim znanym również jako Puchar Karla Rappana. Nie był to jednak turniej pod egidą UEFA. Krakowianie występy w grupie z Malmo FF, Kaiserslautern i Interem Bratysława zakończyli na 2. miejscu, co nie dało awansu do dalszej fazy.

Debiut w rozgrywkach UEFA przypadł na sezon 1967/1968. W nagrodę za wygranie Pucharu Polski, Biała Gwiazda otrzymała szansę na grę w Pucharze Zdobywców Pucharów. W debiucie Wisła pokonała 8:1 w dwumeczu HJK Helsinki. W kolejnej rundzie poprzeczka powędrowała wyżej, gdyż na drodze zespołu z Krakowa stanął HSV Hamburg. Dwie porażki (0:1 i 0:4) sprawiły, że Wisła zakończyła swoje występy w tej edycji pucharu na 1/8 finału.

Kolejny raz Wiśle udało się zagrać w Europie w sezonie 1976/1977 w Pucharze UEFA. Najpierw Biała Gwiazda wyeliminowała Celtic Glasgow, żeby następnie, po rzutach karnych odpaść z belgijskim RWD Molenbeek po rzutach karnych. Sezon później krakowianie wywalczyli mistrzostwo Polski, co zaowocowało grą w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych 1978/1979. W 1/16 finału Wisła pokonała Club Brugge, a w kolejnej fazie pokonała Zbrojovkę Brno, co dało awans do ćwierćfinału. Wisła w nim trafiła na szwedzkie Malmo FF. Po wygranej w pierwszym meczu 2:1, w rewanżu w Szwecji Biała Gwiazda przegrała jednak 1:4 i odpadła z rozgrywek.

W latach 80. XX wieku Wisła dwukrotnie awansowała do europejskich pucharów. W 1981 roku drogi krakowian w Pucharze UEFA znowu skrzyżowały się z Malmo i ponownie to Szwedzi okazali się lepsi. Trzy lata później Biała Gwiazda zagrała w Pucharze Zdobywców Pucharów. W 1/16 finału wyeliminowała islandzkie IBV. W kolejnej rundzie jedna nie dała rady holenderskiej Fortunie Sittard.

Następnie przyszły chude lata dla Wisły. Powrót do gry w Europie nastąpił dopiero w sezonie 1998/1999. Wtedy to Wisła zaliczyła dość udaną przygodę. Najpierw w fazach wstępnych wyeliminowała walijski Newtown A.F.C., następnie turecki Trabzonspor. W 1/32 finału Wisła pokonała Maribor 5:0 w dwumeczu. W kolejnej fazie na krakowian czekała włoska Parma. Po remisie na wyjeździe 1:1, krakowianie mieli nadzieje na wyeliminowanie drużyny z Italii. To jednak nie nastąpiło, ponieważ Parma wygrała 1:2. Więcej niż o samym starciu, mówiło się o tym, że Dino Baggio został ranny. Stalo się tak, gdyż w jego głowę trafił nóż rzucony z trybun.

Ta sytuacja sprawiła, że UEFA wykluczyła Wisłę z europejskich pucharów. Powrót do gry w Europie nastąpił dopiero w sezonie 2000/2001. Wtedy w Pucharze UEFA krakowianie najpierw wyeliminowali Zeljeznicar Sarajewo, następnie w nieprawdopodobnych okolicznościach Real Saragossa (pierwszy mecz przegrany 1:4, w rewanżu polski klub odrobił straty i awansował po karnych). Jednak w kolejnej rundzie lepsze okazało się FC Porto.

Kolejne lata to hegemonia Wisły na krajowym podwórku i walka o Ligę Mistrzów. W pierwszym podejściu w sezonie 2001/2002 przeszkodą nie do przejścia okazała się FC Barcelona. Po porażce z Hiszpanami krakowianie trafili do Pucharu UEFA, w którym odpadła w drugiej rundzie po dwumeczu z Interem Mediolan.

Sezon 2002/2003 to legendarny rajd Wisły w Pucharze UEFA. Biała Gwiazda po drodze eliminowała takie drużyny jak AC Parma i Schalke Gelsenkirchen. Lepsze dopiero okazało się Lazio. Kolejny sezon to drugie podejście do Ligi Mistrzów i znowu nieudane – tym razem lepszy był Anderlecht.

Lata 2004 i 2005 to porażki Wisły w eliminacjach do Champions League – kolejno z Realem Madryt i Panathinaikosem. W sezonie 2006/2007 Biała Gwiazda zagrała w Pucharze UEFA. Swoje występy w tych rozgrywkach zakończyła w fazie grupowej, po porażkach z angielskim Blackburn, francuskim Nancy i holenderskim Feyenoordem.

W sezonie 2008/2009 Wisła znowu śniła o Lidze Mistrzów i znowu jej nie wyszło – tym razem znowu lepsza była Barcelona. Rok później krakowianom przytrafiła się wielka wpadka – odpadnięcie z gry o Champions League z Levadią Tallin. Kolejny rok to znowu wpadka – tym razem odpadnięcie z Ligi Europy po dwumeczu z Karabachem Agdam. 

Ostatni dotychczasowy akord Wisły w Europie to sezon 2011/2012. Krakowianie najpierw walczyli o upragnioną Ligę Mistrzów. I tym razem było blisko, lecz się nie udało – lepszy był APOEL Nikozja. W efekcie tej porażki Wisła trafiła do fazy grupowej Europa League. Tam poszło jej całkiem nieźle, zajęła drugie miejsce w grupie, ustępując Twente Enschede, a wyprzedzając Fulham i Odense. Jednak w 1/16 rozgrywek krakowianie odpadli po dwumeczu ze Standardem Liege. Mecz z Belgami z lutego 2012 roku był ostatnim dotychczasowym występem Wisły w pucharach europejskich. Już w czwartek, po ponad 12 latach czekania, Biała Gwiazda zagra w eliminacjach do Ligi Europy z KF Llapi. 

źródło: kibice.net

Tags: , ,


About the Author



Back to Top ↑

frivfrivfriv