Stadiony

Published on 12 sierpnia, 2020 | by admin

Szczecin: Ponad tysiąc pocisków na placu budowy

Od pierwszego powojennego znaleziska minęło już 14 miesięcy. W tym czasie na placu budowy znaleziono już ponad tysiąc pocisków, granatów i innych pozostałości po II wojnie światowej. A każda z nich to utrudnienie w budowie.

Od momentu rozpoczęcia robót budowlanych na Stadionie im. Floriana Krygiera, na terenie inwestycji doszło do kilkunastu interwencji saperów. Jak pewnie pamiętacie, pierwsze takie zdarzenie miało miejsce tuż po rozpoczęciu rozbiórki zachodniego łuku, w czerwcu 2019.

W każdym przypadku, nigdy nie wiadomo co dokładnie zostało odkopane i jak jest groźne dla otoczenia. Dlatego do momentu wywiezienia potencjalnie niebezpiecznych materiałów i dokładnego sprawdzenia terenu wokół znaleziska, prace na budowie zostają każdorazowo wstrzymane.

Większość niespodzianek została odkryta podczas prac przy budowie nowych trybun – południowej i zachodniej. Szybsze rozpoczęcie robót budowlanych na trybunie wschodniej, również przyczyniło się do wielokrotnych interwencji patrolu saperskiego.

Do tej pory, z terenu budowy wywieziono ponad 1000 pocisków, nabojów, łusek i innych potencjalnie niebezpiecznych materiałów:

  • Pociski artyleryjskie typu A (do 75 mm) – 583 szt.;
  • Pociski artyleryjskie typu B (od 76 do 105 mm) – 271 szt.;
  • Granaty przeciwpiechotne – 36 szt.;
  • Granaty ręczne – 23 szt.;
  • Inne (naboje, łuski, czepce balistyczne) – 166 szt.

źródło: SIM.Szczecin.pl

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv