Stadiony

Published on 26 marca, 2024 | by admin

Kraków: Będzie nowy stadion dla Hutnika!

21 marca 1950 roku to pamiętna data w historii krakowskiego futbolu. Właśnie tego dnia założony został Hutnik Kraków. W 74. rocznicę jego powstania zorganizowano konferencję prasową, podczas której zaprezentowana została koncepcja modernizacji stadionu na Suchych Stawach. Jak będzie wyglądał nowy obiekt?

Koncepcja przewiduje budowę stadionu piłkarskiego wraz z urządzeniami towarzyszącymi i infrastrukturą techniczną. Zgodnie z projektem stadion Hutnika Kraków ma składać się z czterech w pełni zadaszonych trybun, na których będzie mogło zasiąść 8 051 widzów. To o ponad 5 000 mniej niż według projektu sprzed dwóch lat. Oprócz stadionu wybudowane zostaną kasy, garaż podziemny, place, chodniki i układ drogowy wraz z zatoką postojową dla autokarów.

W tym roku chcemy powalczyć o pierwszą ligę. Bez inwestycji w stadion rozwój byłby wyhamowany. To ma być obiekt, który będzie służył mieszkańcom największej dzielnicy Krakowa – mówił Artur Trębacz, prezes Hutnika Kraków.

Trybuna główna nowego obiektu ma zostać zlokalizowana po stronie zachodniej. To właśnie w tej części będą mieściły się szatnie drużyn, zaplecze sanitarne, pomieszczenia dla trenerów czy sędziów oraz miejsca VIP. Natomiast na trybunie wschodniej powstaną pomieszczenia administracyjno-klubowe z salą konferencyjną i salami treningowymi oraz strefa rodzinna. Dodatkowym atutem będą zlokalizowane w tej części stadionu pomieszczenia komercyjne, w tym sklepik klubowy, muzeum oraz stoiska gastronomiczne.

Obiekt będzie miał trzy kondygnacje nadziemne od strony wschodniej i zachodniej oraz dwie kondygnacje nadziemne od strony północnej i południowej. Budynek zaprojektowano na planie wydłużonego prostokąta ze ściętymi narożnikami.

Koncepcja zakłada również konieczność uwzględnienia, na dalszym etapie prac projektowych, rozwiązań mających wpływ na pasywność obiektu i ochronę środowiska poprzez zastosowanie np. fotowoltaiki, pomp ciepła, zbiornika retencyjnego. To wszystko ma pomóc w zmniejszeniu kosztów eksploatacji stadionu.

Krzysztof Kowal dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie podkreślił, że gruntowna modernizacja ma sprawić, że stadion będzie spełniał nie tylko wymogi Ekstraklasy, ale także III kategorii UEFA.

Mamy tu zobowiązujące sąsiedztwo w postaci klasztoru Cystersów i kopca Wandy. Chodziło o to, żeby stadion był niski, niezauważalny i wpisywał się w kontekst otoczenia – mówił podczas konferencji prasowej Jerzy Wowczak, autor projektu stadionu i jego otoczenia. Koncepcja musiała zostać dopuszczona przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Według jego wytycznych wysokość obiektu nie mogła przekraczać 22 metrów.

W 2024 roku na opracowanie projektu budowlanego oraz dokumentacji wykonawczej dla modernizacji Stadionu Miejskiego Hutnik Kraków wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Ptaszyckiego 4A zostały zabezpieczone środki w budżecie miasta w wysokości 100.000,00 zł. Zakres rzeczowy w 2024 roku obejmuje: ogłoszenie zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji projektowej, zawarcie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej i rozpoczęcie opracowania dokumentacji projektowej – informuje urząd.

Termin rozpoczęcia i zakończenia budowy jest uzależniony od uzyskania kompletnej dokumentacji i decyzji pozwolenia na budowę, wraz z zabezpieczeniem finansowania inwestycji. Planowany czas realizacji przedsięwzięcia to lata 2026–2029. Szacunkowy koszt znany będzie po wykonaniu dokumentacji projektowej.

Obecny Stadion Miejski na Suchych Stawach został oddany do użytku w 1950 roku. W 2020 przeszedł drobną renowację związaną z przystosowaniem go do wymogów II ligi. W związku z tym wyłączono z użytku większość betonowych trybun. Po zachodniej stronie postawiono wtedy demontowalną konstrukcję z tysiącem miejsc. Łączna pojemność stadionu to w tym momencie nieco ponad 1 600 miejsc.

źródło: stadiony.net

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv