Bez kategorii

Published on 24 lipca, 2020 | by admin

Segway zaprzestanie produkcji kultowego dwukołowca

Dla jednych czymś codziennym i normalnym są kasyna z bonusem bez depozytu, a dla innych widok nowoczesnych pojazdów na ulicach. Jednym z takich od lat jest Segway. Ten charakterystyczny pojazd obecny jest w wielu popularnych atrakcjach turystycznych. Niedawno dowiedzieliśmy się, że firma ta jednak kończy produkcję kultowego dwukołowca.

Czym jest Segway?

Segway HT czyli Segway Human Transporter to znany na całym świecie pojazd dwukołowy, który został stworzony na początku XXI wieku. Jego prezentacja miała miejsce w 2002 roku. Jest to dwukołowy, jednoosobowy pojazd elektryczny, który zasilany jest poprzez wbudowane akumulatory. Za jego pracę odpowiada specjalny komputer pokładowy, który dba o utrzymanie równowagi i balansu naszego ciała podczas jazdy.

W najlepszej konfiguracji Segway może osiągnąć prędkość do 20 km/h. Kierowanie pojazdem odbywa się za pomocą ruchów naszego ciała. Odpowiednie pochylenie, ruch tułowiem sprawia, że komputer dokonuje odpowiedniej zmiany kierunku czy trybu jazdy. Przez lata powstało kilka wersji tego pojazdu. Na zakup zdecydowali się zarówno indywidualni użytkownicy, jak i firmy, jednostki policji, ochrony. 

Kłopoty Segwaya

Firma Segway tworząc swój unikalny pojazd, marzyła o zdominowaniu nim rynku na całym świecie. W planach była sprzedaż milionów takich urządzeń. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Przede wszystkim cena ponad 30 tysięcy złotych była sporą barierą dla wielu klientów. Ponadto sam Segway nie okazał się przełomowym wynalazkiem, z którego wiele osób ochoczo by chciało korzystać. Do dziś w ciągu kilkunastu lat sprzedano łącznie nieco ponad 140 tysięcy egzemplarzy, co należy uznać jednak za porażkę marki.

Złą reklamę marce z pewnością zrobiło wydarzenie sprzed kilku lat, kiedy to Jimi Heselden, nowy właściciel Segwaya, zginął w wypadku, jadąc właśnie na Segwayu. Taka “reklama” sprawiła, że wiele osób zapewne zrezygnowało z zakupu tego pojazdu. Przez ostatnich kilkanaście lat doszło do wielu innych głośnych incydentów z Segwayem jak choćby ten, kiedy na zawodach lekkoatletycznych w wyniku pomyłki operatora Usain Bolt o mało nie został zraniony i kontuzjowany przez Segwaya. 

Segway Inc ogłosiło, że kończy produkcję dwukołowego osobistego pojazdu. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zyskał on bowiem popularność głównie wśród turystów i niektórych sił policyjnych. To zdecydowanie za mało jak na ambitne plany firmy. Segway Inc ogłosiło, że przestanie produkować Segwaya od 15 lipca 2020 roku, ponieważ przeniosą się na inne jednostki, zwłaszcza na nowoczesne skutery. Opisywany przez nas model stanowił mniej niż 1,5% przychodów całej firmy, więc decyzja wydaje się jak najbardziej logiczna. Przy tym obecna cena Segwaya wciąż wynosiła między 6 a 10 tysięcy dolarów. W 2015 roku Segwaya nabyła chińska firma Ninebot, która po pewnym czasie stwierdziła, że pojazd ten jest już niestety przestarzały. 

Przyszłość elektrycznych pojazdów

Porażka Segwaya nie oznacza jednak, że elektryczne pojazdy jednośladowe nie cieszą się powodzeniem wśród klientów. Coraz więcej bowiem sprzedawanych jest elektrycznych rowerów oraz hulajnóg. Zwłaszcza te drugie cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. W cenie 1500-2000 złotych można kupić polecane modele od Xiaomi.

Ponadto w wielu miastach można spotkać hulajnogi do wynajęcia. Z kolei rowery elektryczne cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród miejskich cyklistów jak i tych, którzy lubią jazdę po górach. Na koniec warto wspomnieć o elektrycznych skuterach, które zapewne będą przyszłością wielu polskich miast.


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv