Aktualności

Published on 28 listopada, 2014 | by admin

Postępowanie dyscyplinarne UEFA przeciwko Legii

Komisja Dyscyplinarna Europejskiej Unii Piłki Nożnej (UEFA) wszczęła postępowanie przeciwko Legii Warszawa za naganne zachowanie kibiców stołecznego klubu podczas czwartkowego meczu Ligi Europejskiej z KSC Lokeren na stadionie rywala.

W piątej kolejce grupy L Legia przegrała w Belgii 0:1 (0:1). Mistrz Polski już wcześniej zapewnił sobie awans do 1/16 finału.

Kibice z Polski – w opinii UEFA – ponownie rozwiesili transparenty o treściach rasistowskich, a w trakcie meczu rzucali na boisko race świetlne. Sprawa zostanie rozpatrzona na posiedzeniu Komisji we wtorek 2 grudnia. UEFA przypomina, że Legia była już karana w trakcie tegorocznych rozgrywek za zachowanie kibiców.

Niestety wszystko wskazuje na to, że tym razem kara będzie bardziej dotkliwa. Prezes Legii Bogusław Leśnodorski mówi o możliwym zamknięciu stadionu. – Liczę się z tym, że może tak się stać. (cyt. za legia.sport.pl). Race to w tej chwili najmniejszy problem. Dostaniemy pewnie za nie karę finansową. Gorzej z tymi rasistowskimi okrzykami. Nie krzyczeli wszyscy. To była garstka kibiców. Straszny wstyd. Poniesiemy konsekwencje tej głupoty.

Otwarte pozostaje pytanie, jak poważna to będzie kara. Regulamin UEFA za rasistowskie zachowanie, w zależności od skali zjawiska, przewiduje karę zamknięcia obiektu na więcej niż jedno spotkania, a także odjęcie punktów oraz – w przypadku najpoważniejszych wykroczeń – wykluczenie z europejskich pucharów.

Były prezes PZPN Michał Listkiewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał, że Legia musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

– Gdyby chodziło tylko o race, pewnie skończyłoby się na karach finansowych, ewentualnie zamknięciu części stadionu. Jeśli jednak potwierdzi się zarzut rasizmu, Legia może mieć zamknięty cały stadion. Kwestia przypadków rasistowskich to największe wykroczenie w kodeksie UEFA. Naprawdę nie ma pobłażania. Niedawno z tego powodu zamknięto obiekt CSKA Moskwa w europejskich pucharach na trzy spotkania (później karę zmniejszono do dwóch – PAP) – zaznaczył Listkiewicz.

Za ekscesy trójki swoich fanów, którzy w trakcie czwartkowego meczu z Partizanem Belgrad wbiegli na boisko, będzie prawdopodobnie ukarany także Tottenham Hotspur. Sprawa angielskiego klubu trafi na “wokandę” UEFA 11 grudnia.

źródło: sport.wp.pl

Tags: ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv