Aktualności

Published on 14 lipca, 2016 | by admin

Oświadczenie Socios Górnik

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU SOCIOS GÓRNIK
14 lipca 2016 r.
Zarząd Socios Górnik pragnie wyrazić swój zdecydowany sprzeciw i niezadowolenie wobec wręcz nagannego zachowania poszczególnych działów i osób decyzyjnych klubu Górnik Zabrze względem swoich kibiców. Ma ono w dużej mierze miejsce od dawna, jednak nasilenie złych praktyk nastąpiło w ostatnich dniach i tygodniach. Nieodpowiedzialne zachowanie klubu, brak jakiegokolwiek dialogu z kibicami mimo wielokrotnych prób, ogromne błędy w organizacji meczu sparingowego, cenzura kibiców w mediach społecznościowych, a także uruchomienie projektu działającego na bazie modelu finansowania Socios Górnik, bez jakiekolwiek konsultacji stają się źle rozumianym standardem w naszym klubie.

Sytuacja, w której klub organizuje mecz sparingowy z Karpatami Lwów, nie informując wcześniej kibiców, że jest to impreza niemasowa jest totalnym brakiem profesjonalizmu. Przekonały się o tym setki kibiców, którzy poniedziałkowe upalne popołudnie spędzili pod stadionem nie mogąc wejść na mecz. Jeszcze większą kpiną jest edytowanie na klubowej stronie www PO meczu informacji zapowiadającej mecz i dodanie dopiero po całej sytuacji informacji, iż jest to impreza z ograniczoną do 999 liczbą miejsc. Drobiazg? Raczej traktowanie kibiców w sposób niepoważny, na co nigdy nie będziemy się godzić.

W ramach rekompensaty za to wydarzenie, fatalne wyniki w poprzednim sezonie oraz jako symbol wyjścia do kibiców, sugerujemy by klub „uderzył się w pierś” i na pierwszy ligowy mecz bilet kosztował symboliczną złotówkę. Ponadto osoba, która wpadła na genialny pomysł edytowania informacji na stronie internetowej po meczu powinna zostać wskazana przez klub i zdecydowanie ukarana. Natomiast Pana Prezesa jako sternika klubu wzywamy do publicznych przeprosin za całą sytuację. Robimy to w tym oświadczeniu, bo od miesiąca Pan prezes nie może znaleźć dla nas czasu na spotkanie, by merytorycznie porozmawiać na temat klubu i współpracy z kibicami.

Równie wielkie nasze wzburzenie, postrzegane jako ignorancję i hipokryzję wobec dziesiątek wolontariuszy działających w Socios oraz setek płacących składki jest uruchomienie „programu lojalnościowego”, który w dużej mierze jest kopią Socios Górnik i bez naszej wiedzy bazuje na pomysłach, które prezentowaliśmy zarządowi Górnika na samym początku działalności stowarzyszenia. Czyżby powodem tego była posunięta do bólu transparentność projektu „Socios”, której to transparentności w projekcie klubowym nie widać? Działania klubu uważamy za cios poniżej pasa i atak wymierzony w oddolną inicjatywę kibicowską. Co ważne, nie zastrzegamy sobie prawa do integrowania kibiców poprzez składki członkowskie. Ba! Popieramy ten model, jednak nie w tej formie. Nie bez transparentności i zaangażowania kibiców w jego rozwój. Nie bez otwartości i nie w sytuacji, w której klub konsekwentnie ignoruje od dłuższego czasu działania wielu swoich kibiców.

Poza wymiarem symbolicznym, nie bez znaczenia jest wymiar ekonomiczny obu projektów. Widać klub zamiast wspierać działającą inicjatywę kibiców, prowadzoną skutecznie i za darmo przez pasjonatów, z której przy 1000 osobach, bez bonusów, klub mógłby zarobić ok. 240 000 zł rocznie (a przy jego wsparciu wielokrotność tej sumy), woli rozwijać projekt z którego nie będzie się musiał rozliczać, ale przy tej samej liczbie zarobi 50 000 zł pomniejszone dodatkowo o koszty rabatów dla kibiców i koszty pracowników obsługujących program. Dodać trzeba, że jest on nieprzygotowany, a zasady niezrozumiałe dla wielu odbiorców.

Może właśnie z takiego podejścia do ekonomii dochodzą nas słuchy o fatalnej sytuacji klubu? Może dlatego do nas – kibiców Górnika – zgłaszają się podmioty z zapytaniem o możliwość uregulowania zobowiązań klubowych? Może dlatego sytuacja grup młodzieżowych jest tak zła? Może z tego powodu słyszymy o kolejnych kilku milionach długu?

Nam – kibicom – jest wstyd, za to co się dzieję w wielkim Górniku w ostatnich tygodniach. Jest nam jednocześnie przykro, że dożyliśmy czasów, gdy klub traktuje kibiców jak piąte koło u wozu, patrząc tylko jak na dostarczycieli gotówki. Z tych powodów nie zamierzamy popierać w jakikolwiek sposób programu lojalnościowego zaprezentowanego w tej formie przez klub. Wpierw oczekujemy realizacji ww. działań i zmiany w relacjach z wszystkimi kibicami Górnika.

Razem dla Górnika
Zarząd Socios Górnik

Tags: ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv