Aktualności

Published on 12 maja, 2017 | by admin

Oświadczenie ŁZPN dotyczące decyzji Widzewa.

Decyzją sterników Widzewa, nadchodzące Derby Miasta Włókniarzy rozegrane zostaną bez udziału fanów klubu z Al. Unii Lubelskiej. Według obowiązujących przepisów dotyczących imprez sportowych, organizator zobligowany jest do przyjęcia kibiców gości udostępniając im ilość biletów stanowiącą 5% pojemności obiektu. Niespełnienie tego obowiązku może wiązać się z karami, w tym z odjęciem punktów. Widzew ma się czego obawiać? Serwis widzewiak.pl publikuje treść oświadczenia ŁZPN dotyczącej zaistniałej sytuacji.

Decyzja gospodarzy nadchodzących derbów Łodzi z pewnością nikogo nie cieszy. Na każdym szczeblu rozgrywek mecze nabierają dodatkowego smaczku, gdy na trybunach zasiadają sympatycy obu drużyn. Niestety, dochodzi też do sytuacji, w których są kibice jednego zespołu nie są obecni na stadionie.

Prawdziwi fani futbolu z pewnością chcieliby uniknąć takich sytuacji. Dlatego Łódzki Związek Piłki Nożnej stał i stoi na stanowisku, że mecze powinny odbywać się z udziałem kibiców obu rywalizujących zespołów. W trzeciej lidze posiadanie sektora gości jest wymogiem licencyjnym B, co oznacza, że niewypełnienie tego obowiązku może skutkować nawet pozbawieniem punktów od 1 do 6 w obecnych rozgrywkach.

Kluby przystępujące do trzecioligowych rozgrywek znają te wymogi i muszą ich przestrzegać. Przed rozpoczęciem sezonu podkreślałem, że nie będziemy tolerować sytuacji, w których bezuzasadnionych powodów zamyka się bramy stadionów przed kibicami drużyn przyjezdnych. O tym, że poważnie traktujemy te zapowiedzi świadczy przypadek Lechii Tomaszów Mazowiecki, która w poprzednich rozgrywkach została ukarana przez Komisję ds. Licencji za odmowę przyjęcia zorganizowanej grupy kibiców ŁKS.

Na tej podstawie nie można jednak jeszcze wyciągać wniosków dotyczących ewentualnych sankcji dla Widzewa. Każda sprawa jest inna i każdą trzeba dokładnie przeanalizować. Zrobi to wspomniana Komisja ds. Licencji III ligi, która w przypadku odmowy przyjęcia kibiców gości wszczyna postępowanie z urzędu. Tak też będzie w tym przypadku. W tej chwili trudno przesądzać, jaki będzie jej werdykt. Ja mogę jedynie wyrazić ubolewanie, że piłkarskie derby Łodzi przestały być sportowym świętem. Od wielu dni tematem numer jeden są kwestie organizacyjne związane z obecnością kibiców na stadionie i możliwymi scenariuszami ich zachowania. To nie jest normalna sytuacja i wszyscy powinniśmy dążyć do tego, by ją zmienić. Mam nadzieję, że jeszcze wrócą czasy, gdy mecze Widzewa z ŁKS na stadionach przy al. Piłsudskiego i al. Unii Lubelskiej będą rozgrywane przy udziale kibiców obu drużyn i w kulturalnej atmosferze.

Adam Kaźmierczak
prezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej

Spokój w sprawie wydawać by się mogło zachowuje Przemysław Klementowski, prezes łódzkiego klubu. – Oczywiście, że się obawiamy, ale mieliśmy też inne obawy, które wpłynęły na taką, a nie inną decyzję. Zdajemy sobie sprawę, że kara finansowa jest raczej nieunikniona, wątpię jednak, by wchodziły w grę ujemne punkty – powiedział sternik Widzewa cytowany przez portal WP Sportowe Fakty.

źródło: widzewiak.pl / sportowefakty.wp.pl

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv