Bez kategorii

Published on 25 stycznia, 2023 | by admin

Najbardziej popularne gry sportowe w Holandii

Chcesz dowiedzieć się na temat najbardziej popularnych sportów, na które kupony są najchętniej kupowane przez holenderskich typerów? Przeczytaj ten artykuł, a otrzymasz dokładną odpowiedź na wszystkie swoje pytania, jak i uzyskasz wiele ważnych informacji, które przydadzą Ci się, jeśli zdecydujesz się na stawianie zakładów w holenderskich firmach bukmacherskich.

Piłka nożna — królem preferencji holenderskich typerów

Zdecydowanie najpopularniejszym sportem w Holandii jest piłka nożna, znana także jako soccer, i nic w tym dziwnego — jest przecież uważana za sport narodowy. Holendrzy mają silną pasję do gry, zarówno jeśli chodzi o rozgrywanie meczy, jak i oglądanie. Jest to także najczęściej transmitowany sport w holenderskiej telewizji. Wielu znanych holenderskich piłkarzy, takich jak: Johan Cruyff, Arjen Robben, Dennis Bergkamp lub Robin Van Persie wyrobiło sobie markę w tym sporcie. 

Chociaż reprezentacja Holandii odniosła sukces, trzykrotnie docierając do finałów Mistrzostw Świata FIFA, to jeszcze nigdy nie wygrała tego turnieju. Organem zarządzającym sportem w kraju jest Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej, który jest największą federacją sportową w kraju. W Holandii jest także około 1 200 000 licencjonowanych piłkarzy. Niektórzy z najbardziej znanych to: 

 • Johan Cruyff, 
 • Marco van Basten, 
 • Frank de Boera Ruud Gullit, 
 • Edwin van der Sar, 
 • Ronald Koeman i inni.

Tenis — drugi wśród najlepszych

Drugim najpopularniejszym sportem w Holandii jest tenis. Pomimo reputacji tenisa jako “sportu dla bogatych”, Holendrzy bardzo go kochają, a wielu z mieszkańców kraju zajmuje się nim hobbystycznie. Chociaż liczba tenisistów w Holandii nie dorównuje liczbie zarejestrowanych piłkarzy, to i tak przekracza 600 tysięcy osób, co jest naprawdę dużym wskaźnikiem, jeśli przypomnimy sobie, że kraj liczy ponad 17 milionów mieszkańców. Tom Okker, holenderski tenisista, był jednym z najbardziej utytułowanych graczy z Holandii, otrzymał nawet przydomek „Latający Holender”. Innymi znanymi holenderskimi tenisistami są: 

 • Robin Haase, 
 • Betty Stöve, 
 • Richard Krajicek, 
 • Sjeng Schalken, 
 • Tom Okker i in.

Golf: gra nie tylko dla profesjonalnych zawodników

Trzecim najpopularniejszym sportem w Holandii jest golf i dla niektórych może to być prawdziwe zaskoczenie.  Jednak Holendrzy mają silną pasję do tego sportu, nic też dziwnego, że holenderskie kasyna chętnie przyjmują zakłady na zawody golfowe różnego poziomu. 

Joost Luiten jest najbardziej utytułowanym holenderskim golfistą, który wygrał 4 turnieje podczas European Tour i reprezentuje Europę na Seve Trophy 2013 i 2014 EurAsia Cup. Z kolei najbardziej utytułowaną golfistką z Holandii jest Christel Boeljon, która czterokrotnie wygrała Ladies European Tour. 

Ponadto w Holandii jest około 380 000 licencjonowanych golfistów, a wśród nazwisk sportowców, dobrze znanych w kraju i za granicą, można wymienić: 

 • Joosta Luitena, 
 • Roberta-Jana Derksena, 
 • Taco Remkesa i in.

Holendeska gimnastyka — sport przede wszystkim kobiecy

Na czwartym miejscu wśród najpopularniejszych sportów w Holandii znalazła się gimnastyka, która zyskała popularność w dużej mierze dzięki sukcesom holenderskiej reprezentacji kobiet. 7-krotnie uczestniczyły w igrzyskach olimpijskich i zdobyły jeden złoty medal w 1928 roku. Konsekwentnie plasują się też w pierwszej dziesiątce i zdobywają brązowe medale na igrzyskach europejskich i mistrzostwach Europy. 

Wśród najbardziej znanych holenderskich gimnastyczek można wyróżnić: 

 • Reinę Beltman, 
 • Epke Zonderland, 
 • Kirsten Polderman, 
 • Veronę van de Leur, 
 • Eythorę Thorsdottir i in. 

Wiele osób uprawia także gimnastykę na poziomie hobbystycznym lub półzawodowym — według danych statystycznych w Holandii jest około 241 000 licencjonowanych gimnastyków.  

Hokej na trawie — gra zyskująca na popularności coraz bardziej

Na piąte miejsce wśród najpopularniejszych sportów w Holandii dostał się hokej na trawie, w który Holendrzy często grają po prostu z miłości. Są oczywiście też zawodowi sportowcy, dobrze znani nie tylko w skali kraju, ale również na poziomie światowym. 

Organ zarządzający hokejem na trawie w Holandii to Królewska Holenderska Federacja Hokeja — ma długą i bogatą historię, gdyż został założony w 1898 roku. Krajowe zawody, zwane Hoofdklasse hockey, obejmują 12 drużyn i odbywają się corocznie od 1970 roku. 

Holenderscy hokeiści są szczególnie godni uwagi ze względu na ich sukcesy: reprezentacja Holandii w hokeju na trawie kobiet 6 razy w historii mistrzostw świata zdobywała główną nagrodę, męskiej drużynie udało się to zrobić 3 razy, a ponadto zgarnąć 2 złote medale olimpijskie. 

W Holandii w 2023 roku jest około 240 000 licencjonowanych hokeistów na trawie. Wśród nich dobrze są rozpoznawalne nazwiska prawdziwych gwiazd: 

 • Ellen Hoog, 
 • Roberta van der Horsta, 
 • Evy de Goede, 
 • Marcela Balkesteina i in.

Jeździectwo — sport nie tylko dla bogatych

Szóstym najpopularniejszym sportem w Holandii jest jeździectwo, które uprawia około 200 000 Holendrów. Ten sport może nie jest tak popularny na całym świecie, ale w Holandii jest wysoko oceniany. 

Organem zarządzającym jeździectwem w kraju jest Królewska Holenderska Federacja Jeździecka, która powstała w 2002 roku w wyniku fuzji. W Holandii urodziło się też wielu odnoszących sukcesy jeźdźców, w tym: Charles Pahud de Mortanges, Jose Lansink, Gerco Schröder i in., spośród których wielu zostało mistrzami świata i mistrzami olimpijskimi w swoich dziedzinach.

Jazda na łyżwach: sport dla lubiących przygody

Siódmym i ostatnim sportem na liście najpopularniejszych sportów w Holandii jest jazda na łyżwach. Ten sport składa się z dwóch głównych dyscyplin, łyżwiarstwa szybkiego i łyżwiarstwa figurowego, które są popularne w Holandii. 

Łyżwiarstwo szybkie było szczególnie cenione około 1900 roku, a holenderscy łyżwiarze szybcy odnieśli wielkie sukcesy w tym sporcie, wygrywając 77 mistrzostw świata na dystansie od 1996 roku. W łyżwiarstwie figurowym najbardziej utytułowanym sportowcem jest Sjoukje Dijkstra, który trzykrotnie wygrał mistrzostwa świata. W Holandii jest około 155 000 licencjonowanych łyżwiarzy.


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv