Aktualności

Published on 17 lutego, 2014 | by admin

Marsz Zwycięstwa przeszedł ulicami Poznania

Po raz czwarty kibice Lecha Poznań zorganizowali Marsz Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

Marsz wyruszył w niedziele o godzinie 14:30 spod Pomnika Powstańców Wielkopolskich następnie uczestnicy przeszli ulicą Ratajczaka przez Plac Wolności do Starego Rynku następnie ulicą Wielką, Chwaliszewo przez Most Chrobrego dotarli pod Katedrę na Ostrów Tumski, gdzie marsz się zakończył.

Przypomnijmy Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku. Często określane jest mianem jedynego udanego zrywu niepodległościowego Polaków. Skupione były wokół przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Za pośrednictwem uroczystego powitania Mistrza na Dworcu Cesarskim, 26 grudnia odbywały się w Poznaniu liczne demonstracje, które tak naprawdę były demonstracjami ukazującymi siłę Polaków i gotowość do walki. Patriotyczne przemówienie wygłoszone przed Paderewskiego z balkonu Hotelu Bazar do zgromadzonych na Placu Wolności, który wtedy nazywał się Wilhelmplatz, zapoczątkowały niepodległościowy zryw.

Coroczny marsz kibiców Lecha odbywa się w rocznicę zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 roku.

źródło: epoznan.pl

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv