Published on 26 maja, 2014 | by admin

Legia Warszawa hucznie świętowała mistrzostwo Polski

Tysiące kibiców świętowało w niedzielę na pl. Zamkowym w Warszawie tytuł mistrza Polski zdobyty przez piłkarzy Legii. Klubowymi szalikami udekorowano nie tylko Kolumnę Zygmunta III Wazy, ale też palmę na rondzie de Gaulle’a i pomnik Mikołaja Kopernika.

Stołeczny klub mistrzostwo wywalczył na dwie kolejki przed końcem sezonu. W 35. serii spotkań przegrał wprawdzie w niedzielę z Ruchem Chorzów 1-2, ale już w sobotę, dzięki remisowi Lecha Poznań z Pogonią Szczecin (0-0), zawodnicy i kibice mogli cieszyć się z 10. w historii i drugiego z rzędu tytułu.

Huczne świętowanie na Starym Mieście jest już tradycją. Niedzielny przemarsz rozpoczął się na ul. Łazienkowskiej i prowadził m.in. przez Aleje Ujazdowskie, Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Aleje Jerozolimskie, Marszałkowską, Królewską do Placu Zamkowego.

Wcześniej władze klubu wystosowały specjalne oświadczenie, wyrażając przekonanie, że wszyscy zachowają odpowiedzialność i rozsądek, mimo wielkich emocji towarzyszących kibicom. Niedzielne świętowanie przebiegało w bardzo spokojnej atmosferze.

Fani skandowali i śpiewali: “Niepokonane miasto, niepokonany klub”, “Legia Warszawa to nasza duma i sława”, czy “Mistrz, mistrz, Legia mistrz”. Słychać także było często “Mam tak samo jak ty, miasto moje, a w nim…”, czyli słowa piosenki “Sen o Warszawie” Czesława Niemena, uznawanej od wielu lat za nieoficjalny hymn Legii.

Apogeum świętowania nastąpiło ok. 19 w momencie wjazdu na Starówkę otwartego autokaru z piłkarzami. Pojawiły się też fajerwerki, zrobiło się czerwono: “Dziękujemy! Dziękujemy!” – skandowano. “Królu, zejdź z cokołu i przywitaj mistrzów” – zachęcano Zygmunta III Wazę.

Rzecznik stołecznej policji st. asp. Mariusz Mrozek poinformował, że podczas zgromadzenia kibiców doszło do kilku incydentów. Używano petard hukowych oraz rac. Niektórzy uczestnicy fety byli nietrzeźwi. Kilka osób zostało doprowadzonych na komisariaty.

“Po rozwiązaniu zgromadzenia przez organizatora, kilkadziesiąt osób pozostało na Placu Zamkowym. Policja podjęła działania, które miały na celu zapewnienie porządku z uwagi na dużą liczbę osób postronnych, które przebywały w tym rejonie” – powiedział Mrozek.

Poprzednio zespół ze stolicy triumfował w rozgrywkach w latach 2013, 2006, 2002, 1995, 1994, 1970, 1969, 1956 i 1955. Już wcześniej władze miasta uzgodniły z klubem wszystkie szczegóły fety, a w sobotę prezes klubu Bogusław Leśnodorski wraz z piłkarzami tradycyjnie już udekorowali szalikiem w barwach Legii Kolumnę Zygmunta III Wazy.

Ozdobiona została także sztuczna palma w samym centrum stolicy, na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z Nowym Światem. Także pomnik Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu “dostał” swój szalik.

źródło: sport.interia.pl

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv