Aktualności

Published on 24 września, 2013 | by admin

Legalna pirotechnika na meczach Lechii?

Władze Gdańska namawiają wojewodę pomorskiego, aby na meczach Lechii dopuszczona została oprawa, na którą składałyby się m.in. wielkoformatowe flagi tzw. sektorówki oraz pokaz pirotechniczny z użyciem rac. Ryszard Stachurski, który dotychczas za podobne przewinienia zamykał sektory po trójmiejskich stadionach, zlecił analizę prawną w tej sprawie. Ich treść poznamy w październiku.

Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska wniosku do wojewody pomorskiego, aby na meczach Lechii dopuścić oprawy meczowe, za które odpowiedzialność wziąłby organizator spotkania, czyli Lechia Gdańsk. Dzięki temu na stadionie byłyby dopuszczalne m.in. wielkoformatowe flagi tzw. sektorówki oraz pokaz pirotechniczny z użyciem rac.

-Wszystko oczywiście według ściśle określonego scenariusza, w ściśle określonym czasie i miejscu oraz z uwzględnieniem wszelkich przepisów, szczególnie przeciwpożarowych – zastrzega się Bojanowski.

Władze Gdańska przekonują, że byłby to kolejny krok w drodze dialogu miasta z klubem oraz stowarzyszeniem kibiców Lwy Północy. Podkreślają, że dobrze sprawdzają się regulacje, które zostały wypracowane na tym forum. Na przykład specjalny program przyjmowania w Gdańsku kibiców drużyn przyjeżdżających na mecze.

Obejmuje on nie tylko zabezpieczenie przyjazdu dużych grup kibiców, zorganizowanie im transportu z dworca na stadion, ale też zapewnienie należytej opieki już w PGE Arena (wydzielenie niezbędnej przestrzeni, zapewnienie toalet, tani serwis gastronomiczny).

“W efekcie w Gdańsku od dłuższego czasu nie ma problemu z zakłócaniem spokoju przez większe grupy kibiców” – podkreślają władze Gdańska.

Ryszard Stachurski, który w ostatnich miesiącach zamykał sektory na stadionach, gdzie dochodziło do odpalenia pirotechniki, jest gotowy do dialogu.

-Jestem za tym, żeby ludzie chodzili na stadiony. Muszą to jednak być bezpieczne stadiony – podkreśla wojewoda pomorski.

Wojewoda Stachurski zlecił analizę prawną propozycji opraw meczowych na stadionie PGE Arena. Jednocześnie wystąpił o opinię do policji i straży pomorskiej.

-Poproszeni przez wojewodę o wstępną opinię przedstawiciele policji i straży pożarnej wyrazili obawy, jeśli chodzi o użycie sektorówek i rac na wypełnionych trybunach. Jednocześnie nie wykluczyli zgody na taką oprawę, jeśli organizatorowi meczu uda się spełnić wszystkie wymogi bezpieczeństwa – informuje Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody.

Wojewoda Ryszard Stachurski podkreśla, że nawet jeśli strony osiągną porozumienie na szczeblu lokalnym, to do oprawy meczowej organizowanej przez Lechię na PGE Arena potrzeba akceptacji instytucji centralnych, takich jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, PZPN czy Ekstraklasa SA.

By przyspieszyć podjęcie decyzji, wojewoda pomorski poprosił o przygotowanie koniecznych analiz prawnych. Będą one gotowe na początku października.

źródło: trojmiasto.pl

Tags: , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv