Aktualności

Published on 25 października, 2018 | by admin

Konferencja “Bezpieczny stadion 2018”

W Kielcach z udziałem policji i działaczy piłkarskich klubów, odbyła się ogólnopolska konferencja „Bezpieczny Stadion”.

Gościem spotkania był m.in. Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, który w sposób zdecydowany wypowiedział się o części środowiska kibicowskiego.

– Musimy być bezwzględni i nie możemy narażać zdrowia i życia 99 proc. ludzi, gdy mała grupa chce się przy tym wszystkim w taki sposób pobawić. Z policją i państwem polskim trzeba stworzyć kilka nowych rozwiązań prawnych dotyczących anomalii piłkarskich, które mogą zdarzyć się na stadionach (…) – powiedział na konferencji Boniek.

– Są jednak też tzw. grupy patologiczne, które nie interesują się niczym, nie interesują ich kwestie bezpieczeństwa. Tu nie chodzi o to, żeby do tych ludzi dotrzeć, tylko stworzyć takie mechanizmy zabezpieczające, żeby ich ze stadionów wyeliminować. To jest bardzo mała grupa, ale tutaj musimy być bezwzględni. Nie możemy narażać zdrowia i życia 99 proc. kibiców dlatego, że jakaś mała grupa chce się zabawić – dodał prezes PZPN.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk mówił podczas spotkania z dziennikarzami “o konieczności zintegrowanego podejścia do kwestii bezpieczeństwa na piłkarskich stadionach”.

– Tylko wtedy będziemy działać efektywniej, jeśli będziemy działać wszyscy razem. Ważne, abyśmy wymieniali nasze doświadczenia, opinie i uwagi w kwestii współpracy. Musimy dążyć do tego, aby na każdym meczu piłki nożnej organizowanym w naszym kraju była tak fantastyczna atmosfera jak podczas spotkań narodowej reprezentacji.

Szymczyk poinformował, że w 2018 roku odnotowano do tej pory zaledwie trzy zbiorowe naruszenia bezpieczeństwa i porządku podczas spotkań piłkarskich, wspominając przy tym spotkanie Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze, Lecha Poznań z Legią Warszawa oraz finał Pucharu Polski na Stadionie Narodowym między Legią a Arką Gdynia.

– Te trzy przypadki ogniskują trzy największe problemy. To przede wszystkim ogromny poziom agresji, zwłaszcza w meczach tzw. podwyższonego ryzyka. Do tego dochodzi kwestia pirotechniki, z którą mamy duży problem na polskich stadionach i tu musimy szukać rozwiązań. Mamy też problem związany z przejazdem kibiców, dużo się dzieje na trasach tych przejazdów i pomiędzy samymi kibicami, a osoby postronne często na tym cierpią. Ten obszar zdecydowanie wymaga uporządkowania – powiedział Szymczyk.

Szymczyk nadmienił też, że policja jest “ogromnie zdeterminowana do walki z przestępczością w środowiskach kibicowskich i pseudokibicowskich”.

W samym Krakowie na przestrzeni ostatnich trzech lat zatrzymano blisko 700 osób, a tylko w tym roku 170, wiele z nich zostało aresztowanych. Porozbijane zostały poważne grupy przestępcze. Priorytet dla Centralnego Biura Śledczego naszej formacji, jak i dla całej policji, to walka z przestępczością w tych środowiskach. Dzisiaj mamy tego wyraźne efekty i zapewniam, że to jeszcze nie koniec naszych działań. Jesteśmy zdeterminowani do dalszej walki – zapewnił komendant główny policji.

źródło: echodnia.eu / Radio Kielce

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv