Stadiony

Published on 18 marca, 2020 | by admin

Częstochowa: Wykonawca jest, tylko czy realia umożliwią realizację?

Urząd miasta w Częstochowie wybrał wykonawcę dla doraźnej przebudowy stadionu Rakowa. Terminy do niedawna goniły, ale… czy jeszcze gonią? Trudno wyobrazić sobie, by PZPN nie dał Rakowowi licencji, gdyby z powodu koronawirusa terminów nie udało się dotrzymać.

Sytuacja licencyjna Rakowa Częstochowa chyba nigdy dotąd nie była tak niejasna. Trudno jednak się dziwić, skoro nie wiadomo do końca, co stanie się z całymi rozgrywkami. Zakładając jednak, że do lata uda się dograć resztę sezonu i kolejny ruszy zgodnie z planem, częstochowski klub wciąż musi martwić się spełnieniem wymogów stadionowych.

Tyle że ich spełnienie jest zależne od tempa prac przy przebudowie stadionu, a tu pandemia COVID-19 może okazać się kluczowym czynnikiem. Jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu pod Jasną Górą czasu na realizację prac zaczynało brakować. Jeśli kryzys wymusi zmiany w harmonogramie, to dostarczenie spełniającego wymogi stadionu przed końcem rundy jesiennej 2020/21 może być wyzwaniem. Rzecz w tym, czy ewentualne opóźnienie wymuszone tak niezależnym czynnikiem miałoby działać na niekorzyść Rakowa?

Na razie o poślizgu jeszcze się nie mówi. Przetarg doczekał się rozstrzygnięcia w miniony piątek. Wygrała najtańsza (ale nie najszybsza w realizacji) oferta firmy InterHall, warta 17,49 mln zł. Umowa jeszcze nie została podpisana, ale od chwili jej przypieczętowania firma zobowiązuje się dostarczyć spełniający wymogi obiekt w 8 miesięcy. Zakładając szybkie złożenie podpisów mówimy więc o końcu listopada.

„Szczęśliwie” w zaistniałej sytuacji pierwsze będą prace projektowe – nie mówimy o ogradzaniu placu budowy od pierwszych dni. Tu koronawirus nie powinien mieć wielkiego wpływu. Za kilka tygodni będziemy mądrzejsi na temat realnego wpływu na rynek budowlany i realizowane w trakcie pandemii inwestycje, za to pewne jest, że ten wpływ będzie.

Na razie na drodze do realizacji stoi przeszkoda zupełnie stara i przewidywalna: miasto wciąż nie dostało pieniędzy obiecanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki jeszcze jesienią 2018 roku.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv