Stadiony

Published on 25 czerwca, 2023 | by admin

Zabrze: Startuje budowa czwartej trybuny.

Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie jednej z firm startujących w przetargu na budowę czwartej trybuny Areny Zabrze, co oznaczało możliwość podpisania umowy ze zwycięzcą postępowania. Stało się to 19 czerwca i teraz generalny wykonawca, którym jest Mostostal Zabrze GPBP S.A. może wreszcie rozpocząć prace.

W przetargu na dokończenie, rozpoczętej jeszcze w 2011 roku, budowy Stadionu im. Ernesta Pohla w Zabrzu wybrana została oferta Mostostalu Zabrze Gliwickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego S.A. Za tę usługę firma zażyczyła sobie na 45.979.983 zł. Drugie miejsce zajął Budimex, który złożył ofertę opiewającą na 47.994.600 zł. To drugie przedsiębiorstwo zdecydowało się na wniesienie odwołania od wyników postępowania. Na początku czerwca Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że wybór Mostostalu Zabrze nie budził zastrzeżeń i odwołanie zostało oddalone.

Taka decyzja umożliwiła spółce zarządzajacej stadionem przygotowanie odpowiednich dokumentów związanych z zawarciem umowy z generalnym wykonawcą. Oficjalne podpisanie kontraktu odbyło się 19 czerwca w sali historycznej zabrzańskiego ratusza. Wartość umowy jest o 9 mln zł niższa od kwoty, jaką miasto planowało przeznaczyć na realizację tego zadania.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik potwierdziła też, że złożyła wniosek w Ministerstwie Sportu i Turystyki o dotację na inwestycję stadionową. Wsparcie miałoby wynieść 50% wartości przedsięwzięcia. Na podobny ruch zdecydowały się również inne samorządy, gdzie budowane są obiekty piłkarskie.

Wykonawca ma dwanaście miesięcy na realizację
Prezes Mostostalu Zabrze, Marek Morawski, cytowany przez serwis Gol24.pl zapowiedział, że jego firma na plac budowy wejdzie już 20 czerwca. Najpierw prowadzone będą prace przygotowawcze, które mają potrwać kilka dni, a właściwa budowa rozpocznie się zaraz potem. Nie można tracić czasu, bo harmonogram inwestycji jest napięty. Wykonawca na uporanie się z zadaniem ma dwanaście miesięcy.

Dzięki nowej trybunie pojemność Areny Zabrze Liczba zwiększy się z obecnych 24 536 do 32 000 miejsc. Nowa konstrukcja będzie pełnić rolę trybuny głównej i znajdą się tam szatnie z kompleksem odnowy biologicznej, siedziba Muzeum Sportu Zabrzańskiego i Klubu Biznesu, restauracja, loże VIP-owskie oraz miejsc dla mediów.

źródło: stadiony.net

Tags: , , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv