Published on 5 czerwca, 2019 | by admin

Wywiad z chuliganem odc. 110 – Tomasz Łysiak

Kiedy Tomasz Łysiak pierwszy raz poszedł na Legię w 1987 r. miał 17 lat i… sporego pecha: został od razu zwinięty do radiowozu za okrzyki przeciwko milicji. „Ojciec gdzieś pracuje?” – padło standardowe za komuny pytanie. Ojciec Tomka to znany pisarz Waldemar Łysiak, jednak okazało się, że pan milicjant… nie uznaje takiego zawodu jak pisarz.

Stwierdził, że to ściema, a tata kibola jest z pewnością niepracującym nierobem, marginesem społecznym, zwanym też „niebieskim ptakiem”. 17-latek chwycił się ostatniej deski ratunku – przypomniał sobie, że ojciec oprócz pisania wysokonakładowych powieści wykłada przedmiot „Historia sztuki i architektury” na Politechnice Warszawskiej. „Pracuje! Wykłada… na Politechnice” – wyjąkał. „Chyba k… kafelki!” – wrzasnął milicjant i zaczął go lać pałą.

Tomasz Łysiak opuścił radiowóz posiniaczony, ale nie zniechęcił się i na mecze Legii Warszawa chodzi od 32 lat do dziś, w tym przez cała lata na Żyletę. Łysiak to pisarz, publicysta, autor filmowych scenariuszy, a także satyryk z Radia Wawa wkręcający rozmówców, często niepoprawnymi politycznie żartami (telefon do sklepu z rowerami z żądaniem by właściciel na pedały mówił „geje”, albo zachęcający właścicielkę lodziarni by zrobiła loda Niemcom).

Bywa często we Włoszech i w czasie, gdy Legia miała zgodę z Juventusem, zaczął chodzić na sektor kibiców Juve zajmowany przez grupę „Drughi” – w jej szaliku przyszedł do „Wywiadu z chuliganem”, nagrywanego w Poznaniu. Jest znawcą włoskiej sceny kibicowskiej i w programie odśpiewał po włosku kilka przyśpiewek Juventusu.

Legionista z trybun Tomasz Łysiak jest głównym autorem scenariusza filmu „Legiony”, który we wrześniu pojawi się w polskich kinach. – Legioniści to byli komandosi duchowi. Jednocześnie uśmiechnięci, bardzo wyluzowani, mający dystans, żartujący. Ale z niesamowitym „powerem”: my chcemy wp…lić Ruskim i odzyskać Polskę – mówi.

– Legia Warszawa to jest dziedzictwo Piłsudskiego. Stadion imienia Piłsudskiego, legiony, legioniści. My, Polacy, jesteśmy z ducha wolni. Natomiast Rosjanie przez całe wieki wychowani byli w duchu niewolniczym i dalej potrzebują być w tym stanie. Stąd Putin może zdobywać kolejne wspaniałe wyniki w wyborach, nawet nie musi ich fałszować. Bo Rosjanie chcą mieć chcą mieć bat – opowiada.

Program „Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W Radiu Poznań wysłuchać można go w każdą sobotę o 16.00 a w Telewizji Republika obejrzeć o 22.30 w niedzielę. Archiwalne odcinki dostępne są na kanale Radia Poznań na youtube.

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv