Sezon 2014/2015

Published on 5 maja, 2015 | by admin

Weekendowe relacje z trybun – 01-03.05.2015

“Śmierć kibica jak śmierć brata”, “Oko, szyja, potylica, tak pies strzela do kibica”, “Policja mordercy” i tym podobne transparenty wywieszane w całej Polsce to efekt śmiertelnego postrzału z broni gładkolufowej kibica Concordii Knurów przez policjanta.

Fani Concordii próbowali ataku na sektor kibiców Ruchu Radzionków. Do starcia obu ekip nie doszło. Policja stojąca w pobliżu sektora gości zaczęła strzelać do atakujących z broni gładkolufowej – będących dobrych kilkanaście metrów od ogrodzenia sektora gości. Jak to często bywa, policjanci nie oddali salwy ostrzegawczej i zaczęli strzelać na oślep, trafiając jednego z fanów w szyję. Mimo prób reanimacji, której podjęli się kibice zanim na stadion przyjechała karetka, Dawid zmarł. To kolejny przykład, że policja, a szczególnie funkcjonariusze wysyłani na mecze, nie powinna dostawać do użytku broni, którą może wyrządzić krzywdę, a także zabić. Ile to już razy po strzałach na oślep ze strony policjantów przypadkowi kibice tracili oczy albo cudem uchodzili z życiem…

Wobec sytuacji, która miała miejsce W Knurowie, na dalszy plan zszedł finał Pucharu Polski. Akurat strzał, po którym zmarł kibic z Górnego Śląska, miał miejsce pod koniec finału na Narodowym. Mecz w Knurowie został przerwany w 33. minucie, ale to akurat najmniej istotne.

Na finale Pucharu Polski fani Legii i Lecha pokazali się z bardzo dobrej strony i trzeba przyznać, że przy takiej “obsadzie” rozgrywki te odzyskują należny prestiż. Mecze ekstraklasy tym razem rozgrywane były w środę. W niższych ligach ciekawie było na meczu Wigier z Arką, Polonii z ŁKS-em czy przy okazji towarzyskiego meczu Polonii Przemyśl z Wisłą.

Ekstraklasa:

Śląsk Wrocław 1-0 Wisła Kraków ().
Mecz przyjaźni we Wrocławiu obejrzało niespełna 15 tysięcy fanów. Kibice obu drużyn zasiedli razem. Dobry doping dla obu drużyn, bez oprawy.

Jagiellonia Białystok – Ruch Chorzów (350).
Fani Ruchu na wyjazd jechać nie mogli. Wcześniej wykorzystali 1500 biletów, ale Komisja Ligi odwiesiła im zakaz. Ostatecznie na zakazie na białostockim stadionie pojawiło się 350 fanów Niebieskich, w tym Widzew (60), którzy prowadzili doping przez cały mecz. Na stadion weszli dzięki pomocy Jagiellonii. Gospodarze zaprezentowali flagowisko i piro. Wywiesili też transparent “III Powstanie Śląskie. 2/3.V.1921 Chwała Bohaterom”.

Cracovia 3-1 GKS Bełchatów ().
Cracovii udało się zawiesić karę otrzymaną za mecz z Pogonią – na meczu z GKS-em kibice mogli się pojawić, nie licząc trybuny D. Bełchatowianie przyjechali z dwiema flagami, a za fatalną postawę swoich zawodników, po meczu przeprowadzili z nimi rozmowę “wychowawczą”.

Korona Kielce – Lechia Gdańsk (134).
Lechiści przyjechali w 134 osoby, w tym Wisła (8) z trzema flagami. Koroniarze chyba już na dobre mogą zapomnieć o dwupoziomowym młynie, który udało się im wystawić na meczu z Legią.

Górnik Łęczna 1-2 Piast Gliwice (0).
Na trybunach pojawiły się 3 tysiące fanów, a młyn Górnika liczył 350 osób. Fani Piasta, którzy zapisywali się na wyjazd, ostatecznie do Łęcznej nie dotarli.

Legia Warszawa 2-1 Pogoń Szczecin (-).
Portowcy na wyjazd do Warszawy nie przyjechali z powodu zakazu wyjazdowego za rzucanie pirotechniką w Krakowie. Legionistów na trybunach 14 tysięcy, z głośnym dopingiem przez całe spotkanie. Warszawiacy wywiesili dwa transparenty – “Stop aresztom wydobywczym!!! Maciek trzymaj się!” i “Sobota 02.05 19:45, Niedziela 17:00, hala przy Wiertniczej. Pomóżmy koszykarzom w awansie!!!”.

Górnik Zabrze – Zawisza Bydgoszcz (-).
Na meczu nie działo się nic godnego uwagi.

Podbeskidzie Bielsko-Biała 0-2 Lech Poznań (-).
Gospodarze zaprezentowali sektorówkę w barwach i kilkanaście flag na kiju. Na dwóch poziomach wzdłuż boiska ułożyli folie aluminiowe w barwach.

I liga:

Wigry Suwałki – Arka Gdynia ().
Gospodarze od dłuższego czasu mobilizowali się na to spotkanie i ostatecznie w dniu meczu wystawili 550-osobowy młyn. Zaprezentowali oprawę – biało-niebieski transparent “Typowo Wigiersko biało-niebiesko”, sektorówkę w barwach, niebieskie świece dymne i stroboskopy, a następnie flagi na kiju, konfetti i kolejne piro. Wywiesili także transparent “Śmierć katom w niebieskich mundurach”.

Niższe ligi:

Polonia Warszawa – ŁKS Łódź (550).
Dobry wyjazd ŁKS-u na Konwiktorską, gdzie stawiło się ich 550, w tym Zawisza (150), GKS Tychy (1) i Resovia (3). Na stadion weszło tylko 350 fanów. Przyjezdni oprócz flag wywiesili transparent “Policja = Mordercy!”. Łodzianie zaprezentowali biało-czerwono-białe pasy materiału, transy na dwóch kijach i odpalili pirotechnikę. Gospodarze zaprezentowali skromną oprawę “zgodową” z Ligallo, na którą fundusze zbierali od dłuższego czasu – mini sektorówkę KSP, transparent “Distance doesn’t matter when you have a good friend” oraz skromne ilości piro. Wywiesili także transparent “Concordia trzymajcie się. Oko, szyja, potylica, tak pies strzela do kibica”.

Motor Lublin – Orlęta Radzyń Podlaski (250).
Motoru w młynie około tysiąca. Wywiesili flagi w barwach narodowych. Orlęta przyjechały w 250 osób z okolicznościowymi koszulkami. Zaprezentowali białe i czerwone folie, malowaną sektorówkę i odpalili piro.

Resovia Rzeszów – Karpaty Krosno (203).
Gospodarzy w młynie 400, w tym ŁKS, Stal Sanok (55). Zaprezentowali sektorówki, transparent “Będziecie ofiarą tego hoRRoru” i odpalili pirotechnikę. Karpaty pojechały na wyjazd w 203 osoby, ale na rogatkach Rzeszowa zostali zawróceni.

Dozamet Nowa Sól – Promień Żary (138).
Przyjezdni wspierani przez Miedź Legnica (45). Wywiesili 5 flag. Oprócz transparentu “Śmierć kibica jak śmierć brata”, zaprezentowali także skromną oprawę z przesłaniem “Gdzie jeszcze postawicie buty? Nie wstyd wam przerzuty?”.

Concordia Knurów – Ruch Radzionków (114).
Orzeł Źlinice – Chemik Kędzierzyn-Koźle (100).
Lechia Sędziszów – Igloopol Dębica (85).
Słowianin Grębów – Stal Gorzyce (85).
Słowianin Grębów – Stal Gorzyce (85).
Nadwiślan Góra – Stal Mielec (60).
Poroniec Poronin – KSZO Ostrowiec (40).

Izolator Boguchwała – Wisłoka Dębica (78).

Nadwiślan Góra – Stal Mielec (70).
Stal wspierana przez 70 fanów, w tym Koronę (9), wywiesili dwie flagi.

Stal Kraśnik – Stal Rzeszów (60).
Wólczanka Wólka Pełkinska – Sokół Sieniawa (40).

Wisła Sandomierz – Hutnik Kraków (50).
Hutnik przyjechał w 39 osób, wspierany przez Stomil (11). Wywiesili transparent “Śmierć kibica jak śmierć brata”.

Górnik Wałbrzych – MKS Kluczbork (4).

Stal Stalowa Wola – Zagłębie Sosnowiec (-).
Gospodarzy w młynie 300, w tym Stal Gorzyce (28). Zaprezentowali oprawę składającą się z transparentu, kartoników, sektorówki oraz białych i czerwonych świec dymnych.

Finał Pucharu Polski:

Legia Warszawa 2-1 Lech Poznań.
Finał Pucharu Polski rozegrany na stadionie narodowym w Warszawie w obecności 45 tysięcy kibiców. Fani obu drużyn otrzymali ponad 10 tysięcy biletów na sektory za bramkami. Lechici przyjechali 8. pociągami specjalnymi, a ich zgody: Arka (400), Cracovia (350) i KSZO (150) autokarami. Na sektorach neutralnych zdecydowana przewaga legionistów. Pierwsze oprawy fani obu klubów przygotowali na początek spotkania. Legia zaprezentowała kartoniadę z herbem klubu i malowanym transparentem “Narodowa Duma”. Lech pokazał malowaną sektorówkę “Wnosić, palić, depenalizować!”, którą uzupełniły kartoniki tworzące napis “PIRO” oraz imitację ognia i odpalił do tego pirotechnikę – głównie ognie wrocławskie. W drugiej połowie poznaniacy wywiesili sporych rozmiarów płótno “Pyrlandia Królestwo Kolejorza”, zaprezentowali dwa większe racowiska oraz przez 30 minut tej części gry odpalali po kilka rac. Legia drugą choreografię zaprezentowała pod koniec meczu. Składały się na nią sektorówki – Panorama Warszawy i Wielka Flaga, zaprezentowane jedna nad drugą, malowany transparent “Wiwat maj, 2 maj, dla kiboli błogi raj!” oraz flagi na kiju i piro (race, świece dymne, ognie wrocławskie). Doping z obu stron bardzo dobry.

Mecze towarzyskie:

Polonia Przemyśl – Wisła Kraków (350).
Spotkanie z okazji 105-lecia Polonii odbyło się w dużej mierze dzięki kibicom, którzy wzięli na siebie prace remontowe na stadionie. Mecz obejrzało kilka tysięcy fanów. Młyn liczył 500 osób. Wiślacy przyjechali w 350 osób z czterema flagami. Polonia rzuciła serpentyny, zaprezentowała sektorówkę w biało-czerwono-niebieskich barwach oraz odpaliła 105 rac. W drugiej połowie rozciągnęli sektorówki i odpalili białe, czerwone i niebieskie świece dymne.

Wyjazd tygodnia: 11 tysięcy kibiców Lecha w Warszawie
Oprawa tygodnia: Choreografie Legii i Lecha na finale PP

źródło: legionisci.com

Tags: ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv