Stadiony

Published on 1 grudnia, 2021 | by admin

Warszawa: Umowa na projekt stadionu Polonii podpisana

Wczoraj wykonano ważny krok ku powstaniu nowego obiektu dla „Czarnych Koszul”. Władze stolicy podpisały umowę z firmą JSK Architekci na stworzenie projektu stadionu. Jest to tak naprawdę początek długiej drogi, oby zakończonej happy endem.

Umowa dotyczy wykonania projektu dla areny piłkarskiej o pojemności 15 500 miejsc i hali, która pomieści 2000 widzów (pierwotnie miało być jedynie 1200 miejsc). Ponadto ma powstać Centrum Wsparcia Sportu i parking podziemny na 775 pojazdów. Na obiekcie piłkarskim znajdzie się również miejsce na klubowe muzeum, restauracje i sklepy.

Hala będzie jednym z charakterystycznych elementów całego kompleksu. Powstanie od strony Żoliborza, po lewej stronie od głównego wejścia na stadion. Po prawej, zaplanowano Centrum Wsparcia Sportu. Wewnątrz przewidziano pomieszczenia usługowe i zaplecze sportowo-medyczne. Między oboma budynkami pozostanie charakterystyczna dla Konwiktorskiej fontanna.

Całość ma kosztować 400 mln zł i będzie realizowana na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. W praktyce oznacza to, że Miasto na budowę stadionu przeznaczy 114 mln zł. Pozostałą część będzie musiał pokryć potencjalny inwestor.

Deklarację dołożenia się do budowy obiektu złożył właściciel Polonii, francuski biznesmen Grégoire Nitot. Zgodnie z obowiązującymi procedurami będzie on musiał przystąpić do przetargu. Tu nasuwa się pytanie, czy właściciel klubu będzie w stanie pozyskać prawie 300 mln zł na sfinansowanie projektu, a może znajdą się inni inwestorzy.

Kolejną wątpliwość budzi wycena kosztów budowy. Owe 400 mln zł to szacunkowa kwota z 2019 roku, którą zapewne będzie należało skorygować o stopę inflacji. Ponadto ceny stali i innych materiałów budowlanych stale rosną na światowych rynkach, co także może doprowadzić do zwiększenia wydatków na prace budowlane.

Koszt prac projektowych ma wynieść 13 mln zł. Jest już także znany wstępny harmonogram dla nowego stadionu Polonii, który zakłada, że w 2022 roku uda się złożyć wniosek o warunki zabudowy i rozpisać przetarg na partnera w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

W styczniu 2023 planuje się wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę, a sam wybór wykonawcy miałby być realizowany w latach 2023-2024. Start budowy ma nastąpić w drugiej połowie 2024 roku.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv