Stadiony

Published on 10 października, 2019 | by admin

Warszawa: Polonia w budowie od 2021?

Warszawski ratusz podał wstępną datę rozpoczęcia prac budowlanych nad stadionem, który dziś wyceniany jest na 150 milionów złotych. Najpierw jednak trzeba dogadać się z architektami.

We wtorek władze Warszawy poinformowały, że są gotowe podjąć kolejny krok w sprawie budowy nowego stadionu przy Konwiktorskiej. – W maju rozstrzygnęliśmy konkurs na zagospodarowanie Polonii. Z końcem września, po dokładnym ustaleniu kosztorysu, zaprosiliśmy zwycięskich architektów do negocjacji umowy projektowej – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Zaproszenie może było pod koniec września, ale pierwsze spotkanie negocjacyjne ma się odbyć dopiero w listopadzie. Zresztą sam fakt, że od zakończenia konkursu do zaproszenia zwycięzców do rozmów minęły ponad 4 miesiące, wskazuje, że w ratuszu nie ma przesadnego pośpiechu. Podobnie mało przekonująco brzmi „dokładne ustalenie kosztorysu”, który wynosi dokładnie tyle, ile wynosił przed ustaleniem – 400 mln zł, z czego 150 mln ma kosztować sam stadion.

A trzeba przecież pamiętać, że same rozmowy z JSK Architekci mogą trwać miesiącami (tak było w Sosnowcu, gdzie wartość zamówienia była o połowę niższa), ponieważ obie strony z pewnością będą miały inne oczekiwania.

Później potrzeba co najmniej roku na dokumentację projektową, a sądząc po skali inwestycji może to być dłuższy okres. W Sosnowcu miało być 14 miesięcy, a było ok. 17. Dalej, przygotować trzeba przetarg na budowę, zanim zaprosi się firmy do składania ofert. A że ostatnimi laty prawie wszystkie przetargi stadionowe przeciągają się albo kończą ofertami przewyższającymi budżet, to już osobna kwestia.

Dlatego słusznie stołeczny urząd miasta nie podaje stanowczej, precyzyjnej daty rozpoczęcia budowy. „Według harmonogramu prace budowlane mogłyby ruszyć około 2021 roku” – czytamy w komunikacie. „Około” to ważne słowo w tym zdaniu, bo nie trzeba wielu komplikacji, byśmy mówili o rozpoczęciu w 2022.

źródło: UM.Warszwa.pl / stadiony.net

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv