Stadiony

Published on 6 września, 2018 | by admin

Warszawa: Konserwator daje szansę na rozbudowę Polonii

Wytyczne konserwatorskie już są, teraz można rozpisać konkurs na nową koncepcję architektoniczną. Po sierpniowym spotkaniu jest szansa, by skutecznie przebudować zabytkową trybunę główną i uczynić z niej pełnowartościowe serce stadionu.

Choć piszemy o tym dopiero dziś, to pismo wpłynęło już 31 sierpnia, tuż po zatwierdzeniu przez radnych ogromnych pieniędzy na przebudowę stadionu przy Konwiktorskiej w Warszawie. Nie byle jakie pismo zresztą, chodzi bowiem o ostatni brakujący dokument: nowe zalecenia konserwatorskie.

Jak nietrudno się domyślić, chodzi przede wszystkim o zachodnie przedpole istniejącej trybuny zachodniej, a także jej fasadę. Całe założenie przestrzenne podlega ochronie, co znacząco ogranicza pole manewru przy projektowaniu rozbudowy stadionu. Konieczne było więc doprecyzowanie, jaki zakres ingerencji byłby akceptowalny przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dziś już wiemy: nietykalny jest tylko sam front budynku. Dodane już w XXI wieku zadaszenie można spokojnie usunąć i zastąpić nowym. Nowy dach z kolei można połączyć z trybuną za pomocą ściany, ale tylko pod warunkiem, że będzie to szklana przesłona. Ograniczona jest również jego wysokość, ustalona na poziomie 20 metrów.

Limit jest też nałożony na budynki planowane po obu stronach głównej trybuny i placu przed stadionem. Każdy z nich może wznosić się najwyżej na 16 metrów, dzięki czemu stadion zachowa dominującą przestrzennie pozycję, a cały zespół pozostanie symetryczny.

Dodatkowo konserwator oczekuje, że stworzony za zabytkowymi murami nowy stadion będzie spójny stylistycznie.

Dzięki temu warunkowemu zielonemu światłu od konserwatora nie ma już żadnych przeszkód i można rozpisać konkurs na koncepcję nowego stadionu. Według niedawnych deklaracji powinno to nastąpić jeszcze w październiku.

Dziś prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała zarządzenie o organizacji konkursu, teraz musimy poczekać na przygotowanie dokładnych jego warunków.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv