Stadiony

Published on 15 grudnia, 2020 | by admin

W planie na 2021 rok Tarnów ma rekordowe środki na inwestycje.

W planie na 2021 rok Tarnów ma rekordowe środki na inwestycje. Na sam stadion ma iść ogromna suma aż 51 mln zł. Problem jest jeden: tych pieniędzy nie ma i raczej nie będzie.

Tarnowscy radni i podatnicy znają już projekt budżetu na 2021 rok. Jest obiecująco, ponieważ na same inwestycje ma pójść rekordowa suma 165 mln zł, o ponad 60% więcej niż w tym roku. Brzmi pięknie zwłaszcza dla kibiców żużlowej i piłkarskiej Unii, którzy czekają na odkładaną od lat przebudowę stadionu. Na nią przewidziano bowiem w 2021 roku aż 51 mln zł.

Tu pojawia się jednak problem, ponieważ ogromna większość środków miałaby pochodzić z zewnątrz, konkretnie z rządowej tarczy dla samorządów. Fundusz Inwestycji Lokalnych miał już dwa nabory i właśnie poznaliśmy wyniki tego drugiego: zamiast wnioskowanych kilkudziesięciu milionów na nowy stadion, Tarnów otrzymał okrągłe zero.

Do trzech razy sztuka? Raczej nie…

Ponieważ nadchodzi już trzeci nabór (do 28 grudnia), Tarnów nie rezygnuje i ponownie zgłasza się po pomoc w przebudowie stadionu. Tym razem jednak mieszkańcy dostają pierwszeństwo w wyborze wniosków. Jest ich w sumie 9, Tarnów może złożyć maksymalnie 3. Wniosek o 37 mln zł na pierwszy etap przebudowy stadionu otrzymał pierwszeństwo w ankiecie, która potrwa do 21 grudnia. Jeśli mieszkańcy tak zdecydują, ponownie stadion będzie przedmiotem wniosku.

Tu znów jednak pojawia się problem, ponieważ w całej drugiej turze naborów najwyższa kwota wsparcia dla pojedynczej gminy to 30 mln zł (dla Radomia), czyli żadne miasto w Polsce nie otrzymało środków w wysokości, na jaką liczy Tarnów. W dodatku projekt Tarnowa nie wpisuje się w główne cele rządowego funduszu, a najwyższe znane nam dofinansowanie do obiektów sportowych w drugiej turze wyniosło 14,7 mln zł (Myślenice) i dotyczy obiektów sportu powszechnego, nie zawodowego.

Jak nie od rządu, to od marszałka?

Trudno spodziewać się powodzenia w rządowym programie, za to jest szansa na pomoc z innej strony. Jak powiedział dla WP SportoweFakty dyrektor marketingu Unii Tarnów Grzegorz Habel, pomóc może województwo.

– Komisja Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego na rok 2021 pozytywnie zaopiniowała poprawkę do budżetu województwa małopolskiego na rok 2021 pod nazwą „remont stadionu piłkarsko-żużlowego w Mościcach” w kwocie 50 milionów złotych. Oczywiście ostateczna decyzja należy do sejmiku województwa małopolskiego, ale jesteśmy pełni nadziei na pozytywny finał – powiedział Habel w rozmowie z portalem.

Tarnów sam tych prac nie udźwignie

Według ukończonej w tym roku dokumentacji władze Tarnowa muszą mieć zabezpieczone – choćby etapami – co najmniej 120 mln zł na przebudowę obecnego Jaskółczego Gniazda.

Realizacja areny zgodnej z wymogami Ekstraligi, z pojemnością ok. 9500 miejsc, obecnie jest więc zawieszona. A biorąc pod uwagę roczny budżet na wszystkie miejskie inwestycje ostatnio w granicach 100 mln zł, realizacja bez wsparcia z zewnątrz wydaje się zwyczajnie nierealna.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv