Aktualności no image

Published on 20 listopada, 2014 | by admin

Poznańscy kibice przed sądem za “antylitewski” transparent

W Poznaniu rozpoczął się proces czworga oskarżonych o publiczne znieważenie osób narodowości litewskiej. Sprawa dotyczy wywieszenia w sierpniu 2013 roku na poznańskim stadionie transparentu o “antylitewskiej” treści przez kibiców na meczu piłkarskim.

Na ławie oskarżonych zasiadły cztery osoby – trzech mężczyzn i kobieta. Wszyscy nie przyznają się do winy i odmówili składania dalszych wyjaśnień. Sędzia odczytał złożone wcześniejsze zeznania oskarżonych, którzy wyjaśnili, że na prośbę innych kibiców, pomagali tylko w rozwieszeniu transparentu. Nie mieli jednak pojęcia o treści, jaka jest na nim zawarta.

Zważywszy na wielkość transparentu, trudno by oskarżeni znali jego treść – tłumaczył ich obrońca Przemysław Plewiński.

Oskarżonym grozi kara do trzech lat więzienia. Kolejną rozprawę wyznaczono na 17 grudnia.

Do zdarzenia doszło w sierpniu 2013 r., podczas rewanżowego meczu trzeciej rundy eliminacyjnej piłkarskiej Ligi Europejskiej pomiędzy Lechem Poznań a Żalgirisem Wilno. Grupa kibiców w przerwie spotkania wywiesiła transparent o treści: „Litewski chamie, klęknij przed polskim panem”. Wisiał on przez blisko pół godziny.

Według prokuratury transparent został przygotowany w Poznaniu w dniach poprzedzających mecz i wniesiony przez grupę kilkunastu osób na stadion w dniu spotkania.

Incydent w Poznaniu potępiło MSZ. To samo uczyniła litewska dyplomacja. Ówczesny szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział bardziej rygorystyczną politykę wobec klubów sportowych w przypadku ich pobłażliwości wobec incydentów wywoływanych przez „środowiska kibolskie”. Minister określił transparent jako „wstrząsająca obrzydliwość”.

Polskie MSW w liście do szefa UEFA Michela Platiniego zapewniło, że Polska będzie dążyć do całkowitego wyeliminowania podobnych incydentów.

Po spotkaniu Lecha Poznań z Żalgirisem Wilno wojewoda wielkopolski Piotr Florek zamknął trybunę dla kibiców na jeden mecz. Grzywną i zamknięciem na jeden mecz w europejskich pucharach drugiej trybuny ukarała Lecha także Komisja Dyscyplinarna UEFA.

źródło: wpolityce.pl

Tags: , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv