Stadiony

Published on 16 grudnia, 2022 | by admin

Poznań: Do trzech razy sztuka, czyli trawiasta saga trwa

Gra Lecha Poznań w tym sezonie podoba się kibicom, a ponadto klub z Wielkopolski godnie reprezentuje Ekstraklasę na europejskiej arenie. Częstotliwość użytkowania stadionu oraz murawy jest więc zwiększona. Jednak to nie jedyny powód, dla którego do jej wymiany potrzeba już trzeciego podejścia w tym roku.

Nie minęły 2 miesiące, odkąd ostatnim razem na obiekcie “Kolejorza” była wymieniana trawiasta nawierzchnia. Wszystko po to, żeby jeszcze w końcówce rundy jesiennej piłkarze mistrzów Polski mieli komfortowe warunki do gry – brzmiał wówczas komunikat klubowy. Na wymianę nie było dużo czasu, bo tylko 10 dni. Zadanie zostało jednak błyskawicznie wykonane i przed 19 października, kiedy Lech podejmował Śląsk Wrocław w Pucharze Polski, Stadion Poznań został wyposażony w lśniący nowością zielony “dywan”.

Więc, skoro jest tak dobrze, czemu jest tak źle? W październiku Wojciech Tabiszewski, kierownik działu sportowego Lecha tak wypowiedział się o nowej murawie: Myślimy nie tylko o końcówce rundy jesiennej, ale również początku wiosennej. A to nastąpi bardzo szybko. Wymiana w grudniu byłaby niewskazana, lepiej to zrobić teraz i sprawić, żeby nowa trawa ‘poszła spać’ na ponad miesiąc. Wtedy w końcówce stycznia będzie w bardzo dobrym stanie. Do rundy wiosennej jeszcze daleka droga, jednak wynikły niespodziewane problemy.

Gdy trwa przerwa spowodowana Mistrzostwami Świata, a kibice odwiedzają okoliczne puby bądź kasyno online częściej, niż stadion, murawę zaatakowała choroba grzybicza trawy. Jest więc teraz wystarczająco dużo czasu, aby zająć się jej kolejną wymianą z nadzieją, że dotrwa ona do końca sezonu. Stan nawierzchni budził wątpliwości już podczas ostatnich meczów przed mundialem, a odwiedziny specjalistów z Anglii potwierdziły przypuszczenia.

Lech mógł skorzystać z naprawy gwarancyjnej boiska, lecz ta obejmowałaby wymianę tylko jego fragmentów. Na takie rozwiązanie przy Bułgarskiej nie zdecydowano się w obawie, że połatana płyta będzie nierówna. Ostatecznie na obiekcie pojawi się całkowicie nowa murawa. Operacja ta wyeliminuje ryzyko przeniesienia się pleśni na zdrowe fragmenty trawy. Następny mecz na Stadionie Poznań lechici rozegrają na początku lutego.

źródło: stadiony.net

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv