Published on 22 grudnia, 2022 | by admin

Opole: Stadion będzie przykryty “sukienką”

Odra Opole może mieć problem z utrzymaniem się w Fortuna 1 lidze. Ewentualny spadek drużyny nie spowoduje jednak zastopowania inwestycji stadionowej. Prace związane z budową obiektu systematycznie posuwają się do przodu i realizowane są zgodnie z planem.

Historia pokazuje, że śnieg i siarczysty mróz to najprostszy sposób na to, aby storpedować harmonogramy powstawania nowych aren na terenie naszego kraju. Wykonawca nowego stadionu Odry Opole w przeciwieństwie do drogowców nie dał się zaskoczyć i doskonale przygotował się na nadejście zimy. Kiedy aura była o wiele łagodniejsza, postawił on część trybun. Kiedy doszło do jej załamania, budowlańcy skupili się na robotach związanych z pomieszczeniami gospodarczymi, takimi jak szatnie, sanitariaty, biura i magazyny.

Opolski obiekt nie tylko będzie spełniać najważniejsze wymogi PZPN, które umożliwiałby rozgrywanie na nim spotkań PKO Ekstraklasy, ale także te stawiane przez UEFA. Gdyby Odrze udało się w przyszłości awansować np. do fazy grupowej Ligi Konferencji, to klub nie musiałby szukać innej lokalizacji dla domowych spotkań, jak chociażby Raków Częstochowa. Fani “niebiesko-czerwonych” zdają sobie sprawę, że ich drużyna o wiele bliżej jest eWinner 2 ligi, niż europejskich pucharów.

Trybuny nowej areny w Opolu na ten moment przypominają coś w rodzaju szachownicy. Klaudia Wiącek z firmy MIRBUD, będącej wykonawcą inwestycji, w rozmowie z portalem Opole.pl uspokaja, że wszystko jest realizowanie zgodnie z opracowanym projektem i harmonogramem. – Na razie zamontowano trybuny jednego typu, które powstały jako elementy powtarzalne. W brakujące miejsca zamontowane będą kolejne trybuny, ale dopiero po tym, gdy zostaną wykonane tzw. prace będące na ścieżce krytycznej, niezbędne w dalszej budowie. Są to m.in. elementy nośne budynku socjalnego – tłumaczy przedstawicielka przedsiębiorstwa realizującego tę inwestycję.

Cały obiekt, na którym już niedługo będzie grała Odra, zostanie przykryty specjalną membraną PTFE, potocznie zwaną “sukienką”. To ażurowy materiał ze specjalnej tkaniny stworzonej z włókna szklanego pokrytego teflonem. Czas jej produkcji trwa ok. 6 miesięcy. Będzie ona pełnić także funkcję ekranu o powierzchni 6 400 m2. Jej instalacja przewidziana jest latem 2023 roku. Warto dodać, że wspomniana membrana będzie odporna na zabrudzenia, więc kolorystyka zmieniająca się pod wpływem światła słonecznego z beżowego na biały, nie powinna się zrobić się po jakimś czasie ciemniejsza.

Stadion w Opolu pomieści 11 600 widzów. Ma posiadać bogate zaplecze techniczne wraz punktami gastronomicznymi oraz lożami VIP i salami konferencyjnymi. Całkowity koszt jego budowy to ponad 200 mln złotych. Jeżeli nadal wszystko będzie przebiegało zgodnie z harmonogramem, to powinien zostać on oddany do użytku przed końcem 2024 roku. Stara arena Odry zostanie natomiast zburzona, a w jej miejscu powstanie aquapark.

źródło: stadiony.net

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv