Published on 26 września, 2022 | by admin

Nowy Sącz: Budowa stadionu Sandecji łapie opóźnienie

Budowa miejskiego obiektu w Nowym Sączu postępuje. Niestety, wszystko wskazuje na to, że termin zakończenia prac zostanie przesunięty w czasie. Prezydent miasta, Ludomir Handzel, przyznaje, że wykonawca nie wywiązuje się z przyjętego harmonogramu prac i inwestycja będzie opóźniona.

Budowa Stadionu Miejskiego w Nowym Sączu ruszyła w czerwcu zeszłego roku. Generalnym wykonawcą została Grupa Blackbird, która za postawienie stadionu z dwoma stałymi trybunami na 4 500 widzów, policzyła sobie 50 mln zł. Od tamtego czasu koncepcja nowego obiektu dla „Sączersów” zmieniła się, a zakres robót został zwiększony. Budżet inwestycji wzrósł do 75 mln zł i dzięki temu stadion uzyska zamkniętą bryłę z pojemnością na ponad 8 000 widzów.

Co ciekawe, termin zakończenia robót nie uległ zmianie i arena ma zostać oddana do użytku w czerwcu 2023 roku. Niestety, Ludomir Handzel podczas sierpniowego spotkania online z sympatykami Sandecji przyznał, że budowa złapała opóźnienie. (…) nie jestem zadowolony z tempa pracy – powiedział prezydent. Jednocześnie oświadczył, pogodził się z faktem, że „Sączersi” nie wrócą w rundzie jesiennej na stadion przy ul. Kilińskiego, a to dlatego żeby nie robić nadmiernego zamieszania. Prace są opóźnione o ok. 1,5-2 miesiące.

Cieszyć może za to fakt, że budowniczy mają już za sobą najbardziej pracochłonne i uciążliwe roboty. Gotowa jest już murawa oraz parkingi, a wszystkie instalacje zostały doprowadzone. Teraz jest ważne, żeby zająć się wynikami sportowymi, bo jest źle. Wszystko jest ku temu stworzone, żeby odnosić sukcesy, natomiast Sandecja zalicza porażki – rzekł prezydent. W istocie tak jest, bo klub z Nowego Sącza zamyka tabelę w 1. Lidze, gromadząc po 11 kolejkach jedynie 6 punktów. „Biało-Czarni” liczą, że uda im się spełnić wymogi licencyjne na wiosnę i do dyspozycji kibiców będzie 1 000 krzesełek. Sandecja Nowy Sącz w sezonie 2022/2023 na razie gra na wyjeździe lub wynajmuje Stadion Miejski w Niepołomicach.

To nie jedyne problemy, z jakimi borykać się muszą pod Beskidami. „Gazeta Krakowska” poinformowała, że Powiatowy Nadzór Budowlany rozpatruje skargę Tomasza Siedlanowskiego i jego firmy ATS 999 z Białej Podlaskiej, która wygrała przetarg na projekt miejskiego obiektu w Nowym Sączu jeszcze w 2018 roku i następnie uzyskała zezwolenie na budowę. Władze miasta zrezygnowały z niego, ale wykorzystały część zaproponowanych tam rozwiązań oraz uzyskane zezwolenia. Potem ogłosiły przetarg w formule “projektuj i buduj” na nową arenę, który wygrała wspomniana Grupa Blackbird.

Wypowiadający się na łamach „Gazety Krakowskiej”, Siedlanowski, twierdzi, że (…) w takiej sytuacji wykonawca powinien był się postarać o zmianę pozwolenia na budowę, poprzedzonej zmianą decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych i pozwolenia wodno-prawnego, ponieważ realizowano zupełnie inny obiekt. Według jego opinii powstający obiekt wymagał nowych decyzji i to dwukrotnie. Po pierwsze, kiedy jego pojemność zmniejszono oraz kiedy ponownie wzrosła do 8 000 miejsc. Inspektorat Nadzoru Budowlanego w odpowiedzi na jego skargę miał wszcząć postępowanie wyjaśniające.

Wspomniana gazeta zacytowała stanowisko Urzędu Miasta w tej sprawie: Dotychczasowe prace prowadzone były w oparciu o pozwolenie na budowę nr 190/2020 z dnia 12.05.2020 r. oraz zmiany naniesione przez Projektanta i zakwalifikowane jako odstępstwa nieistotne w rozumieniu art. 36a ustawy Prawo Budowlane. Czekamy zatem na rozwój wydarzeń.

Oprócz budowy stadionu przy ul. Kilińskiego w Nowym Sączu, trwają przymiarki do kolejnej inwestycji sportowej. Na osiedlu Zawada ma powstać boisko ze sztuczną murawą o wymiarach 65 m x 105 m. Do drugiego już przetargu na realizację tego zadania zgłosiło się dwóch oferentów. Niższa propozycja wynosi 6,83 mln zł i nieznacznie przekracza budżet zaplanowany na inwestycję, który wynosi 6,68 mln zł. Co ciekawe, oferta pochodzi właśnie od Grupy BlackBird. Jest zatem duża szansa, że tym razem uda się podpisać umowę i rozpocząć prace.

Budowa boiska ma być pierwszym etapem powstania w tym miejscu dużego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w skład którego mają wejść m.in. trzy boiska, bieżnia, nowa hala sportowa oraz hotel na 50 miejsc z basenem i zapleczem dla drużyn sportowych, a także salą konferencyjną.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv