Published on 13 kwietnia, 2022 | by admin

Nowy Sącz: Aneks podpisany, stadion urośnie niemal o połowę

75 mln zł – tyle ostatecznie będzie kosztował nowy stadion Sandecji. To prawie 25 mln więcej niż pierwotnie planowano. W tej cenie obiekt otrzyma jednak zamkniętą bryłę, dwie dodatkowe trybuny za bramkami i ponad 8 100 miejsc na widowni.

Jeszcze w 2017 roku, zaraz po awansie Sandecji do Ekstraklasy, samorząd zapowiadał budowę stadionu na 8 – 10 000 widzów. Później, z powodu rosnącego kosztorysu, koncepcję odchudzono o połowę i zapowiedziano budowę obiektu o pojemności 4 880 miejsc. Z takim zamysłem rozpisano przetarg wygrany przez firmę Blackbird.

Budowa stadionu miejskiego ruszyła, ale dużą część miejscowych kibiców i samorządowców kręciła nosem na myśl o kameralnym obiekcie z dwiema trybunami położonymi wzdłuż boiska. Głównym malkontentem był prezydent Ludomir Handzel. Pewnie dlatego ostatecznie powstała koncepcja zamknięcia bryły trybunami za bramkami i powiększenia pojemności do 8 100 miejsc.

Dzięki poparciu miejskich radnych pomysł wszedł w życie, co spuentował podpisany właśnie aneks. Na jego mocy Grupa Blackbird otrzyma dodatkowe wynagrodzenie w wysokości niemal 25 mln zł, a w zamian zrealizuje stadion wg odświeżonej koncepcji, ale w planowanym wcześniej terminie – do czerwca 2023 roku.

Nowe warunki udało się sformalizować w formie aneksu dzięki umiejętnemu wykorzystaniu obowiązujących przepisów. Kwota wpisana w aneksie nie przekracza 50% wartości pierwotnej umowy, dlatego można było uniknąć długiej procedury przetargowej. Zgodność takiego rozwiązania z ustawą Prawo Zamówień Publicznych potwierdziły prawnicze analizy.

Można powiedzieć, że urzędnicy na rzecz większego stadionu poświęcili swoją wygodę. Magistrat środki na postawienie dwóch dodatkowych trybun wygospodarował dzięki rezygnacji z budowy nowego urzędu. Budynek miał stanąć tuż obok powstającej areny. Teraz wiadomo, że go tam nie będzie, a ratusz odłożył tę inwestycję w czasie i szuka dla niej nowej lokalizacji.

Wykonawca chwali się, że prace przy budowie nowego stadionu idą zgodnie z planem. Przy okazji podpisania aneksu prezydent Nowego Sącza miał jednak odmienne zdanie i publicznie zobligował prezesa Grupy Blackbird do zwiększenia tempa. Tym bardziej zaskakujące wydaje się dotrzymanie pierwotnego terminu oddania obiektu do użytku, mimo zwiększenia zakresu inwestycji.

Obecnie na placu budowy widoczna jest już konstrukcja trybuny od strony rzeki Kamienica. Jeszcze pod koniec rundy jesiennej oddana została nowa, podgrzewana płyta boiska. Inwestycja jest realizowana etapami, dlatego póki co cały czas stoi trybuna główna z poprzedniego stadionu.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv