Aktualności

Published on 7 kwietnia, 2014 | by admin

Nowe plany MSW – więcej policji, szersze zakazy.

W miniony piatek odbyło się spotkanie ministra Bartłomieja Sienkiewicza z szefami dwóch klubów skłóconych ze swoimi kibicami – Wisły i Zawiszy. Minister zapowiedział, że będzie zabiegał o wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych.

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zaprosił do Warszawy Jacka Bednarza i Radosława Osucha. Podczas spotkania obecni byli też przedstawiciele Ekstraklasy SA, a temat nie jest trudny do odczytania – bezpieczeństwo meczów piłkarskich.

Podczas rozmów w siedzibie MSW minister zapowiedział wprowadzenie nowych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo. Pierwsze to odgórnie narzucona obecność policji na stadionie w przypadku imprezy uznanej za szczególnie narażoną na zakłócenia spowodowane ekscesami chuligańskimi. Aktualnie policjanci wchodzą na trybuny dopiero na wniosek organizatora.

Druga sugestia dotyczy poszerzenia zasięgu zakazów stadionowych. Bartłomiej Sienkiewicz uważa, że zakazy nie powinny obejmować tylko terenu samej imprezy. Jego zdaniem okolice stadionu też powinny być włączone w ramy zakazu. Tego rodzaju rozwiązania są stosowane w niektórych krajach, np. w Holandii, jednak ich skuteczność jest dyskusyjna.

– “Czasami są to tereny publiczne, czasami są to drogi. Musimy znaleźć jakąś formułę prawną, która pozwoli nam rozszerzyć trochę tę definicję strefy bezpieczeństwa przy imprezach masowych” – stwierdził Sienkiewicz na konferencji prasowej.

Minister jednak nie chciał odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zakaz tego rodzaju miałby być egzekwowany. Warto przy tym zwrócić uwagę, że już aktualnie istniejące przepisy w praktyce uniemożliwiają pojawianie się osoby z zakazem w okolicy stadionu, ponieważ mogą się wiązać z obowiązkiem stawiennictwa na komisariacie w trakcie meczu.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że nie ma realnych szans na wprowadzenie legalnej pirotechniki na polskie stadiony. – “Stanowisko policji i MSW się nie zmieniło. Pirotechnika na stadionie nie jest konieczna dla wielkiego widowiska i do tego rodzi szereg zagrożeń, które są udokumentowane materiałami policyjnymi. (..) Stoimy na stanowisku, że pirotechnika nie powinna być dopuszczona na imprezach masowych” – zaznaczył szef MSW.

źródło: stadiony.net


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv