Aktualności

Published on 16 stycznia, 2015 | by admin

MSW: Poprawia się bezpieczeństwo na stadionach ekstraklasy.

Widoczna jest poprawa bezpieczeństwa na stadionach ekstraklasy; gorsza sytuacja jest na stadionach niższych lig – wynika z informacji MSW nt. bezpieczeństwa na imprezach masowych. Według niej najczęstszym incydentem jest używanie przez kibiców środków pirotechnicznych.

Przedstawiciele resortu przedstawili w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych informację dotyczącą bezpieczeństwa podczas imprez sportowych oraz stosowania Ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

Jak ocenił zastępca dyrektora departamentu porządku publicznego MSW Mirosław Hakiel, w 2014 r. widać było poprawę bezpieczeństwa na meczach wyższej rangi – odbywających się na stadionach ekstraklasy. Zaznaczył równocześnie, że sytuacja w niższych ligach wygląda trochę inaczej. Dodał, że sytuację mogłoby poprawić rygorystyczne podejście m.in. przez organizatorów do Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Poinformował, że z danych KGP wynika, iż w 2014 r., policjanci zabezpieczali 1078 meczów, w tym 225 podwyższonego ryzyka. Podczas tych imprez doszło do 516 przestępstw i blisko 8,5 tys. wykroczeń. Policjanci zatrzymali 662 osoby – blisko 40 proc. mniej niż w 2013 r., w tym 33 nieletnich.

Z policyjnych statystyk wynika też, że w zabezpieczeniu imprez sportowych brało udział w 2014 r. 212 tys. 429 policjantów, ponad 66,5 tys. funkcjonariuszy zaangażowanych było w zabezpieczenie przejazdów kibiców. Policja wyliczyła też, że zabezpieczenie meczów kosztowało ponad 34,6 mln zł, a konwoje kibiców – prawie 7 mln zł.

Jak zaznaczył Hakiel, w tym momencie najczęstszym incydentem, do którego dochodzi na stadionach, jest używanie przez kibiców środków pirotechnicznych. – Są tu niejednokrotnie nieformalne porozumienia między kibicami a pracownikami klubów – dodał wicedyrektor.

Zarówno przedstawiciele MSW, jak i policja podkreślali, że poprawia się współpraca z klubami i organizatorami imprez sportowych. Według nich mają oni świadomość zagrożeń i “coraz bardziej rozumieją konieczność przestrzegania zapisów ustawy”.

źródło: sport.pl


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv