Stadiony

Published on 19 października, 2022 | by admin

Kraków: Szanse na remont stadionu Wisły drastycznie maleją

Sześć przetargów i sześć sromotnych porażek. Taki jest bilans podejść do wyłonienia wykonawców najpilniejszych prac na obiekcie przy ul. Reymonta. Propozycje zainteresowanych firm za każdym razem znacząco przekraczały zaplanowany budżet. Kolejne trzy próby już 17 października.

Kosmiczne pieniądze za unowocześnienie krakowskiej areny
Krakowscy urzędnicy nie składają broni i nadal poszukują podmiotów, które zmodernizują domowy stadion Białej Gwiazdy przed nadchodzącymi Igrzyskami Europejskimi w 2023 roku. Roboty postanowiono podzielić na trzy osobne przetargi, które zakładają renowację fasady obiektu, wymianę instalacji elektrycznych, teletechnicznych oraz HVAC, a także prace adaptacyjne wewnątrz areny wraz z wymianą krzesełek.

Pierwsza tura przetargowa, która została unieważniona w połowie sierpnia, pokazała, że znalezienie wykonawców robót będzie niesamowicie trudne. Zgłosiła się tylko i wyłącznie jedna firma zainteresowana przeprowadzeniem prac unowocześnienia instalacji elektrycznej, teletechnicznej oraz HVAC. Mostostal Warszawa zaproponował za to kwotę blisko 175 mln zł. Urzędnicy musieli przecierać oczy ze zdumienia, gdyż na ten cel przeznaczono tylko 35 mln zł. Dla porównania – całkowity budżet planowanego remontu oszacowano na 90 mln zł.

Przy drugim podejściu postanowiono uszczuplić projekt i zrezygnować z części zaplanowanych zmian, a także odrobinę zmienić jego koncepcję. W rozpoczętej pod koniec sierpnia drugiej turze przetargów znowu pojawiło się niewielu chętnych. Odnośnie montażu systemów LED na elewacji stadionu oraz HVAC odpowiadających za wentylację i ogrzewanie obiektu, została złożona jedna oferta na nieco ponad 161 mln zł (kosztorys zakładał maksymalnie 65 mln zł). Modernizacja systemów elektrycznych i teletechnicznych przy szacowanej cenie 6,3 mln zł przyciągnęła dwie zainteresowane firmy, które zaproponowały odpowiednio 29,3 mln zł oraz 15,9 mln zł. Ponownie nie zgłosiło się ani jedno przedsiębiorstwo, które byłoby skłonne wykonać prace adaptacyjne wewnątrz areny. Zarezerwowany budżet na ten cel to 16,2 mln zł.

Zarząd Infrastruktury Sportowej pomimo sześciu nieudanych podejść nadal ma nadzieję, że uda się znaleźć podmioty, które do zbliżającej się imprezy wykonają przynajmniej dwa z trzech zaplanowanych etapów robót. Ogromny rozstrzał finansowy pomiędzy kosztorysami i propozycjami firm spowodowany jest szalejącą inflacją. Wzrosły zarówno koszty pracy oraz materiałów potrzebnych do modernizacji. Dostępność aluminium i szkła na rynku w ostatnich miesiącach została mocno ograniczona.

Jak informują władze ZIS, 17 października nastąpi otwarcie ofert trzeciej tury przetargowej. Urzędnicy liczą, że uda się w końcu znaleźć podmioty, które zdążą wykonać powierzone im zadania w przeciągu najbliższych 8 miesięcy. Jak sami podkreślają – pozostaje im wiara, że pojawią się firmy, które będą chciały za to godziwe pieniądze. Aktualna koncepcja zakłada rezygnację z upiększania stadionu poprzez montaż na elewacji instalacji LED-owych, wymianę siedzisk, a także zmianę ponurej bryły obiektu. Najważniejsza pozostaje modernizacja systemów bezpieczeństwa oraz wymiana starzejących się instalacji elektrycznych i technicznych.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv