Stadiony

Published on 19 lutego, 2018 | by admin

Kraków: Stadion Wisły ożyje dzięki nowym stawkom?

Umowa z Wisłą Kraków dobiega końca, miasto zaczęło więc zabiegać o nowych najemców. Po raz pierwszy pojawił się jasny cennik za wynajem stadionu na od kilku godzin do kilku dni. W całości lub tylko wybranych części.

Okres ukończenia niefortunnej budowy przy Reymonta w Krakowie zbiegł się z zapaścią Wisły Kraków, przez co klub piłkarski zamiast zapełniać stadion zaczął się z niego wycofywać. Najpierw „Biała Gwiazda” rok po ukończeniu obiektu przeniosła część biur w inne miejsca. Rok później, w 2014, klub wycofał się z roli operatora obiektu przy Reymonta i stał się jedynie jego głównym użytkownikiem. Zamiast ok. 5 mln rocznie opłaty obniżyły się do 3 milionów.

Stadion jest od tego czasu pod rządami Zarządu Infrastruktury Sportowej, jednak miejska instytucja nie radzi sobie z jego komercjalizacją. Jeszcze w 2014 szukała chętnych na dwie restauracje, które do dziś nie powstały. Takich ofert bez chętnych było więcej i do dziś obiekt w większości świeci pustkami. Efekt to straty w wysokości ok. 700 tys. zł rocznie.

Tymczasem Wisła nie daje rady z opłacaniem stadionu według obecnych stawek i szuka oszczędności dalej. Pod koniec 2017 klub przeniósł swoje pozostałe biura z południowej części obiektu do północnej, zmniejszając wykorzystanie o ok. 300 m2. Ta próba szukania oszczędności nie jest jednak najważniejsza.

Znacznie poważniejsze zmiany szykują się od nowego sezonu piłkarskiego, do którego klub z Reymonta powinien przystąpić na nowych warunkach. Wisła nie chce już płacić 3 milionów rocznie, bo klubu nie stać, a miasto zgodziło się na obniżenie ceny dla Cracovii, więc i z Wisłą powinno się dogadać.

Im mniej zapłaci Wisła, tym więcej będą musieli dołożyć podatnicy. Tymczasem dopiero w tym tygodniu, po pięciu latach od ukończenia areny, powstał cennik korzystania z poszczególnych części obiektu. W porównaniu do innych krakowskich obiektów to oferta cenowo korzystna, ale i standard stadionu jest niższy niż, na przykład, leżącego parę kilometrów dalej centrum ICE.

Poniżej przedstawiamy wybrane stawki:

 • impreza niesportowa z wykorzystaniem murawy – 45 000 zł / doba;
  organizacja meczu ze wszystkimi trybunami – 28 tys. zł / doba;
  organizacja meczu z jedną trybuną – 10 tys. zł / doba;
  organizacja imprezy na 300-500 osób w trybunie zachodniej – 12–23 tys. zł / 2 doby;
  organizacja imprezy na 300-500 osób w trybunie wschodniej – 10–13 tys. zł / 2 doby;
  organizacja targów/konferencji na jednym poziomie trybuny zachodniej – 4,5–6 tys. zł / 2 doby;
  organizacja targów/konferencji na jednym poziomie trybuny wschodniej – 3,5 tys. zł / 2 doby;
  organizacja imprezy w pawilonie multimedialnym dla 100 osób – 3 tys. zł / 2 doby.

źródło: stadiony.net

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv