Stadiony

Published on 19 kwietnia, 2022 | by admin

Kraków: Podpisano umowę na modernizację stadionu Wisły

Kraków otrzyma pieniądze z budżetu państwa na realizację sportowych inwestycji potrzebnych do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Jedną z nich będzie modernizacja stadionu Wisły Kraków, na którym planowane jest uroczyste otwarcie wydarzenia.

Do tej pory miasto zainwestowało w Stadion Henryka Reymana już ponad 640 milionów złotych. Niestety, obiekt rokrocznie przynosi straty. Tylko w 2021 roku miasto musiało dopłacić do inwestycji ponad milion złotych.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk na początku kwietnia podpisali jednak długo wyczekiwaną umowę. Przyznane przez rząd dofinansowanie pozwoli zmodernizować wiele elementów, w tym również takich, które poprawią efektywność ekonomiczną areny przy ul. Reymonta. Prace modernizacyjne wyniosą 89 mln zł, z czego dotacja rządowa pokryje 80,1 mln zł.

Igrzyska rozpoczną się 21 czerwca 2023 r. Czasu na prace budowlane jest więc bardzo mało. Podpisanie dokumentów pomiędzy miastem a ministerstwem będzie podstawą do zawarcia tak zwanej umowy “host city”, która potwierdzi organizację Igrzysk Europejskich w Małopolsce. Ma to nastąpić w ostatnim tygodniu kwietnia. Dopiero wtedy Miasto Kraków rozpocznie procedury przetargowe na wybór wykonawcy prac, które muszą zostać ukończone do końca maja przyszłego roku.

Michał Sobolewski z Zarządu Infrastruktury Sportowej uspokaja, że miasto dotrzyma podjętych zobowiązań. Prace są zaplanowane. Teraz trzeba je wdrażać. Będziemy robić wszystko, żeby były one wykonane na czas. Wiele zależy od przetargów, ale jesteśmy dobrej myśli – twierdzi.

Modernizacja stadionu obejmie remont fasady, zapewnienie bezkolizyjnych dróg komunikacji między trybunami, likwidację tzw. fos, wykonanie bieżni prezentacyjnej, niezbędnych prac adaptacyjnych wewnątrz trybun oraz remontu elementów konstrukcyjnych.

W ramach prac duże zmiany będą dotyczyły wentylacji, ogrzewania i chłodzenia infrastruktury stadionu. Wykorzystane zostaną nowoczesne, energooszczędne rozwiązania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej i funkcjonalności użytkowej m.in. w zakresie oświetlenia płyty i trybun. System pozwoli na zmniejszenie zużycia energii co przełoży się na zmniejszenie kosztów funkcjonowania obiektu. W roku 2021 opłaty za media pochłonęły 4,7 mln zł. To ponad 70% kosztów utrzymania areny.

Na stadionie przebudowane i zmodernizowane zostaną systemy teletechniczne. Prace dotyczyć będą systemu sygnalizacji pożaru i sterowania oddymianiem, systemów bezpieczeństwa, telewizji przemysłowej i stadionowej, systemu okablowania strukturalnego, czy też zintegrowanego systemu sprzedaży i kontroli biletów.

Dzięki modernizacji obiekt będzie bardziej funkcjonalny. Jak dotąd nie mogą się na nim odbywać imprezy związane z wjazdem na płytę ciężkiego sprzętu, koniecznego na przykład przy imprezach muzycznych. Koncerty i widowiska przyniosą dodatkowe przychody.

Planowane są również duże zmiany wokół samego obiektu, które będą realizowane w kolejnych latach. Na razie opracowano wstępną koncepcję, która zakłada, że od strony ul. Reymonta powstałyby dwa budynki o lekkiej konstrukcji. Pierwszy z przeznaczeniem na parking o pojemności 400 miejsc. Drugi ma pełnić m. in. funkcję muzeum Wisły Kraków, ze 100 miejscami parkingowymi. Wokół budynków nie zabraknie terenów zielonych.

Koncepcja przewiduje ponadto wygospodarowanie przestrzeni na pomnik legendy Wisły Kraków, Henryka Reymana, oraz Aleję Gwiazd. Kolejnym istotnym elementem opracowania jest otwarcie stadionu na przylegający do obiektu Park Jordana, co pozwoliłoby nie tylko na stworzenie dodatkowych dróg ewakuacyjnych, ale także dało możliwość połączenia nowopowstałego terenu rekreacyjnego z istniejącym już miejscem spotkań mieszkańców.

Zależy nam bardzo na tym, aby zarówno modernizowana, jak i nowa infrastruktura sportowa po zakończeniu igrzysk przez kolejne lata służyła mieszkańcom Krakowa i Małopolski – podsumował inwestycję minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

źródło: stadiony.net

Tags: , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv