Aktualności

Published on 9 stycznia, 2018 | by admin

Kibice Polonii wzywają do ratowania klubu

98 lat temu na piłkarskiej mapie Polski pojawił się jeden z najbardziej zasłużonych dla polskiej piłki nożnej klub – Polonia Bytom. Kibice niebiesko-czerwonych spotkali się na stadionie miejskim przy ul. Olimpijskiej by uczcić rocznicę powstania klubu.

4 stycznia 1920 roku z inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego odbyło się zebranie założycielskie „Towarzystwa Sportowego Polonia”. To wydarzenie dało początek bytomskiej Polonii. Wybuch III powstania śląskiego i podział Górnego Śląska spowodował, że bytomski klub został na wiele lat wymazany z kart polskich klubów sportowych.

Polonia Bytom powróciła dopiero po II wojnie światowej, w 1945 roku. Wróciła z sukcesami zdobywając w 1954 i 1962 roku Mistrzostwo Polski. Największym międzynarodowym sukcesem Polonii Bytom było zdobycie w 1965 roku na Turnieju w USA Pucharu Ameryki.

Kibice Polonii zgromadzili się 4 stycznia na stadionie i pełni obaw o nadchodzące za dwa lata obchody 100-lecia klubu, wydali oświadczenie:

My, wszystkie osoby, dla których Polonia Bytom to więcej niż nazwa, jesteśmy zbulwersowani decyzją radnych Rady Miejskiej w Bytomiu o likwidacji spółki BS Polonia Bytom i tym samym próbie wymazania Polonii Bytom z piłkarskiej mapy Polski. Klub kontynuujący tradycje lwowskiej Pogoni, zamiast przygotowywać się do awansów sportowych, tak by godnie uczcić 100 -lecie klubu 4 stycznia 2020 roku może być zlikwidowany przez grupkę radnych, dla których tradycja, historia i emocje związane z klubem nic nie znaczą.

Stanowczo i z pełną determinacją wzywamy Radnych Rady Miejskiej w Bytomiu do podjęcia kroków mających na celu uratowanie klubu i możliwość jego awansu sportowego. Jest dla nas niepojęte jak można w taki sposób zupełnie lekceważyć ogromną rzeszę sympatyków i kibiców Polonii Bytom rozsianych po całej Polsce i świecie. Polonia Bytom to dorobek wielu pokoleń piłkarzy, działaczy i nas kibiców wspierających swoją drużynę w zwycięstwach jak i najtrudniejszych chwilach. Dzisiaj nadeszła jedna z najczarniejszych chwil dla naszego klubu, dlatego podejmiemy wszelkie możliwe kroki by wymóc na bytomskich radnych działania ratujące klub i jego dorobek. A przypomnijmy, że ten jest nie mały: zdobywca pucharu Rappana, zdobywca pucharu Ameryki, dwukrotny mistrz Polski, czterokrotny wicemistrz Polski, trzykrotny finalista Pucharu Polski.

Polonia to nie tylko przeszłość. Dzisiaj to ponad 350 dzieci i młodzieży, która na co dzień trenuje w bytomskim klubie, i która jest bardzo przywiązana do swoich barw klubowych.

Dlatego jeszcze raz wzywamy wszystkich sympatyków Polonii Bytom, kibiców piłkarskich i ludzi dla których piłka nożna nie jest obojętna do wsparcia naszej akcji i uratowania Polonii Bytom. Tylko wspólnym i zdecydowanym działaniem jesteśmy wstanie osiągnąć nasz cel jakim jest uratowanie od zapomnienia jednej z najpiękniejszych kart śląskiej i polskiej piłki nożnej.

POLONIA NIGDY NIE ZGINIE!

Tags: , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv