Aktualności

Published on 2 listopada, 2013 | by admin

Kibice Lecha zbiera pieniądze na renowację grobów Powstańców

Kibicie przyzwyczaili nas już do organizacji wielu rożnego typu akcji charytatywnych, których adresatami najczęściej są najmłodsi. Zbieranie nakrętek w celu wymiany na sprzęt medyczny, prezenty dla maluchów z okazji Bożego Narodzenia, darmowe kolonie, wesołe festyny na Dzień Dziecka… Stadionowi bywalcy bezinteresownie działają także i dziś, w ten szczególny czas, pamiętając o tych, których nikt już nie wspomina.

Czyszczenie grobów, stawianie zniczy, kwiatów i w końcu najważniejsze, modlitwa – Polacy masowo gromadzą się na cmentarzach, aby wspominać zmarłych bliskich, przyjaciół, znajomych. Często pokonując przy tym setki kilometrów, bo pamięć to przecież nieodłączny element miłości. Pomimo tego, nie na wszystkich mogiłach zapłoną świece, czasem po prostu nie ma ich już kto zapalić. Dlatego też przy na nekropoliach co roku kwestują wolontariusze różnych organizacji, odnawiających groby ludzi zasłużonych dla kraju, o których nikt już nie pamięta. Są wśród nich i kibice…

Wiara Lecha Powstańcom

Zdecydowanie najprężniej na tym polu działają kibice Lecha Poznań, pod egidą Stowarzyszenia Wiara Lecha. Poznaniacy skupiają się głównie na renowacji grobów Powstańców Wielkopolskich, a na poważnie zabrali się za to w 2010 roku. Wówczas w zbiórkach przeprowadzanych na cmentarzach (ok. 70 wolontariuszy) zebrano 8,5 tys. zł, dzięki czemu postawione zostały 4 nowe nagrobki w kwaterze powstańczej, na poznańskim Junikowie.

Rok później kwestowało prawie 20 kibiców mniej, ale do puszek i tak trafiło więcej pieniędzy, bo 11 tys. zł. Z tych środków odnowione zostały 4 kolejne nagrobki w tej samej kwaterze, a jeden został postawiony od podstaw. Ponadto mniejsze prace zostały wykonane na grobach bohaterów spoza Poznania, w Potarzycy i Kiszkowie. Jeszcze bardziej udana okazała się akcja zorganizowana przed rokiem, gdy do 120 puszek trafiło aż 41 tys. zł! Za tą imponującą kwotę lechici postawili aż 9 nowych nagrobków, a 20 odnowili. Oprócz Poznania prace zostały wykonane na cmentarzach w innych miastach i miasteczkach wielkopolski, jak Buk, Niepruszewo, Ceradz Kościelny, Pniewy, Wolsztyn czy Szubin.

Tegoroczna edycja inicjatywy, zakrojona na jeszcze większą skalę powinna być jeszcze bardziej udana, bowiem fani Kolejorza pieniądze zbierają aż przez trzy dni (31.10 – 2.11). Znacznie zwiększyła się i liczba osób biorących udział w zbiórce (do 280!). Kwestujących kibiców (najmłodszy ma 8 lat) będzie można spotkać na 42 cmentarzach w 30 wielkopolskich miastach i miasteczkach.

Z końcem grudnia działalność kończy Stowarzyszenie Wiara Lecha, ale mimo tego akcja będzie najprawdopodobniej kontynuowana.

Zawisza pamięta o generale, legioniści o Powstańcach Warszawskich

W Bydgoszczy kibice przed trzema laty objęli opieką grób generała Aleksandra Karnickiego, bohatera wojny polsko-bolszewickiej. Dzięki kwestom prowadzonym podczas Wszystkich Świętych (np. 1.11.2011 zebrano 5110 zł) wykonano prace podzielone na dwa etapy: rekonstrukcja elementów architektonicznych w celu przywrócenia pierwotnego, przedwojennego wyglądu oraz wymiana samego nagrobka. Do tego uporządkowano teren, a okalający murek i płotek zostały wymienione.

Kibice Legii z Żoliborza dążą do odnowienia dwóch mogił Powstańców, mjr. Żybułtowskiego oraz Stanisławy Kwaskowskiej. Fani liczą m.in. na zwolnienie mogił z opłat za miejsce na cmentarzu. Grób majora został już odnowiony, a prace przy mogile „Pani Stasi” ruszą wiosną.

Ponadto „Żoliborscy Fanatycy” pomagają Powstańcowi z batalionu Nałęcz, kawalerowi Orderu Wojennego Virtuti Millitari w zakupie leków czy codziennych zakupów.

Źródło: ekstraklasa.net

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv