Stadiony

Published on 6 września, 2021 | by admin

Katowice: Umowa podpisana, pozostało dopiąć finansowanie

Ruszyło odliczanie: za 3 lata w Katowicach ma stać zupełnie nowy stadion piłkarski. Umowa z wykonawcą jest podpisana, brakuje jednak decyzji w sprawie finansowania.

Choć fanom GieKSy przyszło czekać na te wieści wiele lat, to tym razem już nie ma odwrotu. Jak potwierdziła „Gazeta Wyborcza”, na przełomie sierpnia i września miasto podpisało długo wyczekiwaną umowę na budowę nowego stadionu miejskiego w okolicach Załęskiej Hałdy.

Główny wykonawca ma 36 miesięcy (3 lata) od chwili podpisania umowy na dostarczenie stadionu (14 896 miejsc), hali widowiskowej, dwóch boisk treningowych i pierwszej części parkingów. Przed konsorcjum pomorskich firm NDI sporo pracy, ponieważ to jedno z największych centrów sportowych realizowanych w Polsce. Zadanie powinno być wykonane z końcem wakacji 2024.

Nowy katowicki stadion z funkcjami towarzyszącymi będzie kosztował miasto 205,3 mln zł brutto, a więc znacząco mniej niż szacowane przez miasto 230 mln zł. Na razie nie ma jeszcze pewności, jak dokładnie inwestycja będzie finansowana.

Miasto ma co prawda zgodę na emisję obligacji pokrywających koszt budowy, ale aktualna sytuacja finansowa sprawiła, że samorząd wstrzymał się z emisją. Niższy budżet inwestycji i wyniki finansowe Katowic po pierwszym półroczu pozwalają odłożyć decyzję o obligacjach na ostatni kwartał tego roku.

Przypomnijmy, że Katowice zakładały wydanie w tym roku 22,1 mln zł na budowę stadionu, z czego 15 mln zł z obligacji. To jednak już nierealne, ponieważ inwestycja zanotowała spore opóźnienie z powodu przedłużającego się przetargu i zakres wykonanych do końca grudnia prac będzie mniejszy.

źródło: stadiony.net

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv