Stadiony

Published on 30 października, 2021 | by admin

Katar 2022: Al Thumama Stadium oficjalnie zainaugurowany

W piątek zainaugurowano Al Thumama Stadium, szósty obiekt przyszłorocznych mistrzostw świata. Ceremonię uświetnili emir Kataru Tamim ibn Hamad Al Sani i przewodniczący FIFA Gianni Infantino.

Zwieńczeniem wieczoru był finał Pucharu Emira Kataru pomiędzy Al-Sadd a Al-Rayyan, który zakończył się wynikiem 1-1 po dogrywce. W karnych lepszy okazał się Al-Sadd, wygrywając 5-4. Oficjalna frekwencja z meczu nie został podana. Wiadomo natomiast, że kibice biorący udział w wydarzeniu musieli mieć certyfikat pełnego zaszczepienia lub być ozdrowieńcami. Bardzo możliwe, że podobnie będzie podczas Mundialu.

Al Thumama Stadium to arena Mistrzostw Świata 2022 zaprojektowana w większości przez architekta z Kataru. Rzecz jasna, Ibrahim M. Jaidah współpracował również z międzynarodowymi podmiotami (Fenwick Iribarren Architects i Heerim), w związku z wykreowaniem ostatecznej wizji projektu.

Budowa stadionu ruszyła w 2016 roku, w miejscu niedoszłego The Wall Stadium. Pierwotnie obiekt miał być oddany do użytku jeszcze w 2020 roku, ale realizację spowolniła pandemia koronawirusa.

Arena znajduje się 12 km na południe od centrum Dohy. Wyróżnia się unikalną fasadą, inspirowaną gahfiją – popularnym na Bliskim Wschodzie męskim nakryciem głowy. Śnieżna biel i bogate inkrustacje przypominające koronkę tworzą wyrazistą formę.

Widownia podzielona na dwa poziomy – przedzielone pasem lóż biznesowych – liczy 40 000 miejsc. Najciekawszym aspektem stadionu z punktu widzenia inżynierii jest system chłodzenia trybun (Advanced Cooling Tech).

Na Al Thumama Stadium rozegranych zostanie kilka meczów fazy grupowej, jedno spotkanie 1/8 finału, a także jeden ćwierćfinał. Po Mistrzostwach Świata 2022 pojemność areny zostanie zredukowana do 20 000, a na miejscu powstanie klinika sportowa i butikowy hotel.

Tym samym Katar uniknie zbędnego ciężaru zbyt dużych stadionów. Oprócz Al Thumama Stadium, Katarczycy otworzyli już Al Bayt Stadium (2019), Ahmad bin Ali Stadium (2020), Al Janoub Stadium (2019), Education City Stadium (2020), a Khalifa International Stadium przeszedł renowację w latach 2014-2017. W budowie pozostają już tylko modułowy Ras Abu Aboud Stadium oraz największa gwiazda mistrzostw, narodowy Lusail Iconic Stadium.

Wokół obiektu, między podmiejskim obszarem stolicy a robotniczymi terenami przemysłowymi, znajdują się osiedla imigrantów, którzy uczestniczyli w budowie stadionu. Od czasu wyboru gospodarza Mundialu 2022, który miał miejsce w 2010 roku, Katar jest poddawany nieustannej krytyce. Dotyczy ona warunków pracy na placach budowy, a także warunków socjalnych robotników.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the Author



Back to Top ↑

frivfrivfriv