Bez kategorii

Published on 24 lipca, 2020 | by admin

Instagram w 2021 roku wyprzedzi Twittera jako źródło wiadomości?

Dziś sieć to niezwykłe źródło informacji i rozrywki. Jedni korzystają z komputerów czy smartfonów w kasynach, gdzie dostępna jest ruletka online za darmo. Inni bardziej cenią sobie Twitter, Instagram, Facebook. Szczególnie te ostatnie walczą o klienta. Już teraz eksperci zastanawiają się, czy Instagram w 2021 roku wyprzedzi Twittera. 

Zmiana nawyków użytkowników

Jak sugerują ostatnie badania, Instagram może już niedługo wyprzedzić Twittera jako źródło informacji. Tylko na przestrzeni dwóch lat między 2018 a 2020 na Instagramie podwoiła się liczba postów związanych z informacjami. Raport Digital News wykazał, że nawet ponad jedna czwarta Brytyjczyków między 18. a 24. rokiem życie używała Instagrama jako źródła wiadomości na temat koronawirusa. Pokazuje to zatem skalę, z jaką mamy teraz do czynienia. 

Te same badania wykazały również, że wśród ankietowanych ponad ⅓ korzysta na co dzień z Instagrama, zaś w grupie wiekowej poniżej 25. roku życia z serwisu korzysta połowa osób. Jednocześnie wyszło na jaw, że 11% osób korzysta z Instagrama jako źródła informacji. Te same badania pokazały, że Twitter osiągnął wynik jedynie 12%. W związku z tym już teraz widać, jak Instagram jest blisko Twittera. Ten drugi jednak traktowany jest przez wiele osób jako rzetelne i stałe źródło informacji prosto od polityków czy naukowców. 

Wpływ na ten fakt miały z pewnością ostatnie wydarzenia. Na Instagramie można było bowiem znaleźć wiele sprawdzonych i dobrze przygotowanych informacji o koronawirusie, zmianach klimatycznych czy też ruchu Black Lives Matter. 

Przyszłość Instagrama?

Już teraz wiadomo, że młodsi odbiorcy chętniej niż starsze pokolenia cenią sobie formaty wizualnej narracji w  wiadomościach, do których dobrze pasuje Instagram. Platforma ta jak Twitter cechuje się krótkimi i szybkimi do przeczytania postami, co właśnie pasuje do dzisiejszych trendów. Na Instagramie wiele osób przegląda profile znanych gwiazd, influencerów czy też znajomych. Jednak sporo z nich między nimi obserwuje także serwisy informacyjne, osoby angażujące się politycznie. Dziś właśnie poprzez Instagrama znani i lubiani mogą mieć wpływ na młodsze osoby – zachęcić je do głosowania, zmian klimatycznych, podpisywania petycji. 

Instagram to także wielka platforma reklamowa, dzięki której już dziś jej właściciele zarabiają spore pieniądze. Jeśli Instagram nastawi się bardziej na profil informacyjny, to dojdzie do sporych zmian w rozpoznawaniu marki. Obecnie to portal bardziej zorientowany na styl życia, przez co jest bezpieczny dla marek, które chcą reklamować się na platformie z mniejszym bagażem politycznym. Zmiany w tej kwestii mogą być zarówno korzystne jak i szkodliwe dla Instagrama. 

Era fake newsów

Niestety wielu badanych wykazało, że sceptycznie podchodzi dziś do informacji na portalach społecznościowych czy nawet informacyjnych. Mamy bowiem dziś do czynienia z erą fake newsów, czyli informacji, które nie zawierają prawdy. Wiele z nich tworzonych jest specjalnie w celu dezinformacji. Wszystko to wpływa, że zaufanie do źródeł wiadomości spada.

Łatwo jest bowiem manipulować opinią publiczną poprzez fałszywe informacje. W naszym kraju przykładem tego były choćby informacje o koronawirusie, że rzekomo ginie w temperaturze +27 stopni, skuteczne na niego jest częste picie wody. Niektóre polskie gwiazdy Instagrama niestety przekazywały te informacje jako prawdę. W Stanach Zjednoczonych Twitter czy Facebook oficjalnie coraz częściej posty Donalda Trumpa opatrują znakiem fake news.


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv