Stadiony

Published on 3 listopada, 2022 | by admin

Dębica: Prace na Stadionie Wisłoki ruszą w tym roku?

W październiku 2021 Dębica otrzymała z Polskiego Ładu blisko 4,5 mln zł na budowę nowej trybuny stadionu przy ul. Parkowej. Umowa została podpisana w sierpniu i już niedługo na obiekcie powinien pojawić się ciężki sprzęt.

Sama koncepcja modernizacji areny użytkowanej przez drużynę Wisłoki pojawiła się już dawno temu. Wszystko związane było z ambicjami zespołu, który aktualnie znajduje się III lidze. Dębicki stadion posiada aktualnie dosyć skromne zaplecze, jednak w pełni wystarcza ono, aby móc organizować spotkania na tym poziomie rozgrywkowym. Zarówno miasto jak i zarząd klubu zdają sobie sprawę, że wykonanie odpowiednich prac już teraz może opłacić się w przyszłości, kiedy należałoby wypełnić warunki infrastrukturalne w procesie licencyjnym wyższego szczebla ligowego.

Ostatecznie pod koniec ubiegłego roku poinformowano, że projekt “Modernizacja stadionu miejskiego w Dębicy” uzyskał dofinansowanie z programu Polski Ład. Oznacza to, że miasto dysponując wkładem własnym na poziomie 500 tys. zł otrzyma na realizację tego zadania z budżetu państwa dodatkowe 4,5 mln zł. Kosztorys zakłada, że największa część pozyskanych środków zostanie zainwestowana w demontaż starej i budowę nowej zadaszonej trybuny na 2000 miejsc. Oprócz niej powstanie także parking na ponad 50 samochodów osobowych i 5 autokarów, wiata rowerowa, przyłącze kanalizacyjne wraz ze zbiornikiem retencyjnym, wymieniona zostanie instalacja elektryczna, a także staną 4 maszty oświetleniowe.

Cała inwestycja została podzielona na dwa etapy. Aktualnie realizowany jest pierwszy z nich polegający na przygotowaniu dokumentacji projektowej w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy. W trakcie jego trwania muszą zostać podjęte także wszelkie niezbędne decyzje administracyjne umożliwiające wjazd sprzętu na teren obiektu. Wykonawca od momentu podpisania umowy ma 7 miesięcy na zakończenie prac. Drugi etap zakłada wspomniane wcześniej roboty demontażowe oraz budowlane. Jeżeli nie przytrafią się żadne opóźnienia, to nowopowstałe sektory zostaną oddane do użytku z końcem 2023 roku.

Jak podkreślają działacze Wisłoki Dębica, otrzymane środki to zaledwie ⅓ potrzebnej kwoty. Z pewnością nie pomaga galopująca inflacja, powodująca znaczny wzrost cen materiałów budowlanych. Miejscy urzędnicy już teraz ubiegają się o kolejne dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu. Jeżeli znowu uda się pozyskać fundusze, to zadaszenie powstanie także nad główną trybuną. Zmodernizowana zostanie również płyta boiska, dzięki czemu będzie ona spełniała wymogi eWinner 2 Ligi. Wyremontowane mają być także chodniki, ogrodzenie, a także kolejny parking.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv