Stadiony

Published on 20 września, 2019 | by admin

Białystok: Prawie jednomyślnie – Stadion Miejski im. 42 Pułku Piechoty

Stadion Miejski w Białymstoku ma już wybranego patrona, choć oficjalne nadanie nazwy ma nastąpić dopiero za rok. Mieszkańcy niemal jednomyślnie wybrali 42 Pułk Piechoty, od którego zaczęła się historia Jagiellonii.

W miniony wtorek w tunelu prowadzącym zawodników na boisko na Stadionie Miejskim w Białymstoku prezydent Truskolaski przedstawił mieszkańcom i kibicom pierwszego patrona obiektu.

Wybrali go mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych. W sumie wpłynęło 561 wypełnionych ankiet, z których jednak 174 było nieważnych (z braku podpisu, nieczytelnego wypełnienia, itd.). Natomiast spośród 387 prawidłowo złożonych głosów aż 362 zostały oddane na 42 Pułk Piechoty. 14 osób proponowało imię Seweryna Nowakowskiego, a 11 osób Mariana Zyndrama Kościałkowskiego.

– Patron, jakiego zyska stadion, nawiązuje do historii białostockiego sportu. Dziś ogłaszamy wyniki konsultacji i rozpoczynamy przygotowania do oficjalnego, uroczystego nadania patrona stadionowi, które planujemy zorganizować 12 lipca, w dniu, kiedy obchodzone jest Święto 42 Pułku Piechoty. Zanim to jednak nastąpi, chcemy przybliżyć mieszkańcom historię pułku, sprawić, że stanie się bliższy białostoczanom – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

By związek Pułku z Jagiellonią był jasny dla wszystkich mieszkańców, na Stadionie Miejskim ma powstać Galeria Sportu Białostockiego.

W maju 1920 roku żołnierze stacjonującego w Białymstoku Batalionu Zapasowego 42 Pułku Piechoty rozegrali pierwszy zwycięski mecz piłkarski, wkrótce też założono Wojskowy Klub Sportowy 42 Pułku Piechoty Białystok. Dał on początek dzisiejszej Jagiellonii, która pod swoją nazwą występuje od 1932 roku.

źródło: Stadion.Bialystok.pl / UM Białystok

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv