Published on 7 maja, 2019 | by admin

Weekendowe relacje z trybun – 03-05.05.2019

W minionym tygodniu największym kibicowskim wydarzeniem w naszym kraju był finał Pucharu Polski na stadionie Narodowym, w którym Jagiellonia zmierzyła się z Lechią. Fani obu ekip wykorzystali przyznane im kilkunastotysięczne pule biletów i do Warszawy przyjechali pociągami, autokarami i samochodami. Przy wejściu oprawy fanów obu klubów były skrupulatnie sprawdzane i prześwietlane. Jagiellonia wniosła bardzo skromne ilości pirotechniki, zostawiając na bramach ok. 400 szt. świecidełek.

Lechiści próbowali wjechać z bramą, przez co ich grupa weszła na trybuny mocno spóźniona. W trakcie meczu odpalili więcej piro od białostoczan, choć również sporo nie udało im się wnieść. Obie ekipy zaprezentowały po dwie oprawy oraz dodatkowo po jednej większych rozmiarów sektorówce. 

Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie publiczności miał mecz ligowy Jagiellonii, na którym obecnych nie było nawet co drugiej osoby z finału PP. Nadal fatalna frekwencja jest także w Poznaniu, a słabe wyniki sprawiły, że i w Sosnowcu w ostatni weekend zabrakło młyna. Na wyjazdowym szlaku wyróżnić należy Piast, który w ok. 800 osób przyjechał na Łazienkowską. Tylko w Krakowie sektor gości pozostał pusty, bowiem Cracovia nie wysłała biletów do Gdańska, tłumacząc się… awarią sektora dla przyjezdnych.

Na wyjazdowym meczu w Jastrzębiu awans do ekstraklasy świętowali fani ŁKS-u. Z kolei chorzowianie stawili się w bardzo dobrej licznie na mecz przyjaźni Widzew – Ruch, mimo że ich zespół jest coraz bliżej spadku do trzeciej ligi. W niższych klasach rozgrywkowych ciekawie było także na meczu KKS-u Kalisz z Górnikiem Konin oraz na derbach Tarnowa. Te niestety rozegrano bez kibiców “Jaskółek”. Tarnovia tymczasem w dobrej liczbie z przyzwoitą oprawą.

Ultrasowali także fani Legii, Widzewa, Wisły Sandomierz i Hutnika Kraków. Do historii przeszedł układ na linii Resovia – Unia Tarnów.

Ekstraklasa:

Legia Warszawa – Piast Gliwice (800)
Ponad 23 tys. widzów przy Łazienkowskiej, co jest najwyższą frekwencją w obecnym sezonie. Legioniści zaprezentowali na początku spotkania oprawę nawiązującą do panującego przekonania, że sędziowie sprzyjają Legii. Na Żylecie wywieszony został transparent z hasłem wypowiedzianym w trakcie ostatniego meczu poprzedniego sezonu przez Dominika Furmana – “I tak Legia, panowie! I tak Legia Mistrzem!”, malowana sektorówka przedstawiająca wąsatego sędziego z plikiem banknotów w kieszeni, pokazującego czerwoną kartkę, a całość uzupełniło kilkadziesiąt rac. Piast, wspierany przez GKS Jastrzębie i BATE Borysów, przyjechał pociągiem specjalnym w ok. 800 osób. Zaprezentowali flagowisko. 

Górnik Zabrze – Wisła Kraków (400)
Na meczu w Zabrzu ponad 17 tys. widzów, co jest drugim najlepszym wynikiem ostatniej kolejki. Zabrzanie wywiesili w młynie transparent nawiązujący do wieloletniego szefa wiślaków, który poszedł na współpracę z policją – “Uszko mu się odlepiło temu misiu”. W młynie KSG zawisł również transparent “2.05.15 – 2.05.19 Cztery lata już minęły. Sprawiedliwości wciąż pragniemy!”. Wiślacy w sektorze gości wywiesili trzy flagi.

Lech Poznań – Zagłębie Lubin (323)
Fani Zagłębia na wyjazdowy mecz do Poznania pojechali w 323 osoby, z kilkoma flagami. Lechici nadal z bardzo słabą frekwencją, na poziomie 7,8 tys. widzów.

Zagłębie Sosnowiec – Śląsk Wrocław (260)
Bardzo małe zainteresowanie meczem, na trybunach zaledwie 2 tys. widzów, a sosnowiczanie z dwiema flagami i bez dopingu przez cały mecz. Po porażce ze Śląskiem wiadomo już, że Zagłębie spadnie z ekstraklasy. Wrocławianie na ten wyjazd przyjechali w 260 osób, z dwiema flagami. Przyjezdni ze sporadycznym dopingiem.

Wisła Płock – Arka Gdynia (170)
Pięć tysięcy widzów na trybunach. Arkowcy przyjechali transportem kołowym, w dość dobrej liczbie, z pięcioma flagami.

Korona Kielce – Miedź Legnica (100)
Nikłe zainteresowanie meczem, bardzo skromny także młyn Koroniarzy. Fani z Legnicy przyjechali w 100 osób, z czterema flagami.

Jagiellonia Białystok – Pogoń Szczecin (30)
Portowcy w skromnej grupie przyjechali w poniedziałek na daleki wyjazd do Białegostoku. Bez flag. Po stronie gospodarzy bardzo słaba frekwencja (6,3 tys.).

Cracovia – Lechia Gdańsk (-)
Dość przeciętne zainteresowanie niedzielnym spotkaniem, tym bardziej biorąc pod uwagę walkę “Pasów” o europejskie puchary. Na trybunach niewiele ponad 8 tys. widzów. Lechistów na tym wyjeździe brak, bowiem Cracovia przysłała do Gdańska pismo mówiące o… awarii w sektorze dla przyjezdnych. Na nic zdały się interwencje lechistów – klub z Krakowa biletów nie wysłał.

I liga:

GKS Tychy – GKS Jastrzębie (310)
Przyjezdni wspierani na tym wyjeździe przez Piast (40) oraz Simę Ołomuniec (4).

Puszcza Niepołomice – Stomil Olsztyn (136)
Stomil wspierany w Niepołomicach przez Hutnika Kraków (50) oraz Wisłę Płock (1). Wywiesili trzy flagi.

Wigry Suwałki – Sandecja Nowy Sącz (37)
Chrobry Głogów – Warta Poznań (8)

Niższe ligi:

Widzew Łódź – Ruch Chorzów (1200)
Ponad 17 tys. widzów stawiło się na meczu przyjaźni. Chorzowianie zajęli cały sektor gości oraz część miejsc na sektorach gospodarzy. RTS zaprezentował oprawę składającą się z malowanej sektorówki, transparentu “Jesteśmy jedną drużyną” oraz kilkudziesięciu rac.

KKS Kalisz – Górnik Konin ()
Gospodarze z dobrym młynem, w którym pojawili się fani serbskiego FK Zemun (10). Fani Górnika w dobrej liczbie, wspierani przez Ostrovię i Gwardię Koszalin z flagami. Wszyscy w jednakowych czapkach.

Wisła Sandomierz – Motor Lublin (210)
Do Sandomierza wybrało się 210 Motorowców, w tym Śląsk (10). Gospodarze z oprawą – sektorówką “2009 – 2019” oraz transparentem “Królewskie Miasto Sandomierz”, podświetlonym pirotechniką.

Elana Toruń – GKS Bełchatów (198)
Gospodarzy w młynie około 300. W drugiej połowie zaprezentowali flagi na kiju. Bełchatowianie stawili się na tym wyjeździe w komplecie, z czterema flagami.

Chemik Bydgoszcz – KKS Kalisz (160)
KaKaeSiacy wspierani na tym wyjeździe przez Elanę, Widzew i Ruch. Przyjezdni z czterema flagami.

Sokół Sieniawa – Stal Rzeszów (140)
Stal na tym wyjeździe wspierana przez Polonię Przemyśl (20).

Piast Tuczempy – Wisłoka Dębica (72)

Górnik Łęczna – Siarka Tarnobrzeg (64)
Siarkowcy wspierani przez Resovię (10) z jedną flagą.

Polonia Warszawa – Broń Radom (60)

ROW Rybnik – Olimpia Elbląg (56)
Olimpijczycy wspierani przez Zagłębie (28) z jedną flagą na najdalszym wyjeździe w sezonie.

Sokół Kolbuszowa Dolna – Karpaty Krosno (40)
Iskra Przysietnica – Czarni Jasło (38)
Unia Tarnów – Glinik Gorlice (38)
Avia Świdnik – Wisła Sandomierz (36)
Stal Kraśnik – KSZO Ostrowiec (27)

Resovia – Olimpia Grudziądz (28)
Olimpia na tym dalekim wyjeździe wspierana przez Wigry (3).

KS Wiązownica – Igloopol Dębica (23)

Kotwica Kołobrzeg – Bałtyk Gdynia (16)
Gospodarzy w młynie ok. 100. Wywiesili transparent “Wielu z was już nas skreśliło, dlatego wracamy z podwójną siłą”, nad którym odpalili pirotechnikę. Bałtyku 16 osób z dwiema flagami. Wywiesili transparent skierowany do chuliganów Arki – “Z psami na akcje latacie – sumienia nie macie. Szpicle w HFA festgym – cała Arka”.

Tarnovia Tarnów – Unia Tarnów (-)
Na derbach Tarnowa gospodarzy ok. 550, w tym Cracovia (100) i Jarota (6). Tarnovia zaprezentowała podwieszaną, malowaną sektorówkę “Tarnovia albo śmierć” oraz odpalili 50 rac. Fani Unii, mimo zakazu, dotarli w okolice stadionu lokalnego rywala w 300 osób, w tym Okocimski (60) i Stal Sanok (30). Zaznaczyli swoją obecność i wobec obstawienia obiektu przez policję, musieli oddalić się.

Finał Pucharu Polski: Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk
Na meczu finałowym nie brakowało zamieszania, głównie z wpuszczaniem kibiców. Organizator tak jak przed rokiem skanował wszystkie elementy oprawy sprzętem wypożyczonym z lotniska. Jagiellonia bez gadania poddała się kontroli i w efekcie na mecz weszła bez większych opóźnień, ale odpaliła zaledwie kilkanaście rac i 20 ogni wrocławskich. Białostoczanie zaprezentowali kartoniadę oraz uzupełniający ją transparent przedstawiający “bojową pszczółkę”. Drugą prezentację pokazali ok. 65. minuty, kiedy rozciągnęli sektorówkę przedstawiającą pół-piłkarza (getry, spodenki, buty piłkarskie), pół-kibica (bluza, kominiarka, szalik) goniącego po boisku za piłką. Całość uzupełnił transparent “Łączy nas piłka”, flagi na kiju i wspomniane skromne ilości pirotechniki. Trzecia oprawa to sektorówka “Ultra”. Jak podają ultrasi Jagiellonii, na bramkach zarekwirowano im 400 sztuk różnych środków pirotechnicznych.
Większy problem z wejściem na trybuny mieli lechiści, którzy nie chcieli poddać się szczegółowej kontroli. Nie udał się jednak wjazd z bramą, a i im odebrano sporą część pirotechniki. Ostatecznie gdańszczanie na trybunach pojawili się ze sporym opóźnieniem. Pierwsza oprawa jaką zaprezentowali to kartoniada “1983 – 2019”, transparent “My tworzymy historię” oraz malowana sektorówka. Na drugą oprawę składał się foliowy transparent “Cel…Pal”, malowana sektorówka i pirotechnika. Zaprezentowali również sektorówkę “Lechia Pany!”. Gdańszczanie wspierani na tym meczu przez Śląsk (1300), Stomil (350), Gryfa Słupsk (130), Chojniczankę (83) i Jeziorak (75).

źródło: legionisci.com

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv