Aktualności

Published on 13 czerwca, 2014 | by admin

Zamieszki w Sao Paulo

Zgodnie z zapowiedziami, mistrzostwa świata w Brazylii nie będą spokojne. Tuż przed meczem otwarcia Brazylia–Chorwacja w Sao Paulo protestujący starli się z siłami porządkowymi.

“Skoro nie mamy żadnych praw, to nie będzie mistrzostw!” krzyczało kilkudziesięciu wściekłych demonstrantów, którzy zebrali się w okolicy stacji metra i planowali dostać się jak najbliżej Areny Koryntian, stadionu, na którym za moment rozpocznie się mundial. Siły porządkowe zareagowały błyskawicznie i bardzo zdecydowanie. W ruch poszły pałki, granaty hukowe, gaz łzawiący i gumowe kule.

– Czu­łem się jak na woj­nie! Po­li­cjan­ci za­cho­wy­wa­li się, jakby na­prze­ciw­ko nich sta­nę­li ter­ro­ry­ści, a nie współ­o­by­wa­te­le nie­za­do­wo­le­ni z wy­rzu­ca­nia pań­stwo­wych pie­nię­dzy! – obu­rzał się Joao, jeden z pro­te­stu­ją­cych Bra­zy­lij­czy­ków.

Agresja jednak była po obu stronach. Demonstranci wykonywali w kierunku sił porządkowych obelżywe gesty i grozili uniemożliwieniem przeprowadzenia meczu otwarcia. To może być dopiero początek problemów. W organizującej mundial Brazylii są ogromne nierówności społeczne, a ludzi, którzy nie mają co włożyć do garnka, oburza wyrzucanie państwowych pieniędzy na koszmarnie drogie stadiony. Brazylijczycy kochają futbol, ale jeszcze bardziej kochają pełny żołądek i dach nad głową. Dopiero po zaspokojeniu tych podstawowych potrzeb mogą myśleć o rozrywce…

źródło: Fakt

Tags:


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv