Sezon 2016/2017

Published on 2 maja, 2017 | by admin

Weekendowe relacje z trybun – 28-30.04.2017

Kolejka ligowa w weekend poprzedzający Majówkę nie przyniosła najlepszych liczb wyjazdowych. Dość powiedzieć, że najliczniej na wyjeździe stawili się wiślacy w Warszawie – 406 osób o ponad połowę mniejsza grupa niż półtora miesiąca temu na meczu w sezonie zasadniczym. Ciekawiej było pod względem opraw. Jedna z nich wzbudziła wiele kontrowersji.

Chodzi mianowicie o prezentację przygotowaną przez ultrasów Jagiellonii Białystok, którzy pokazali modlącego się kibica oraz hasło “Słuchaj Jezu jak Cię błaga lud. Z Jagiellonii mistrza Polski zrób”. Tekst ten został wymyślony został przez fanów Legii w 1985 roku i śpiewany był aż do roku 1993. Autorem słów pieśni jest znany kibic naszego klubu, Wojtek “Legia”, a pieśń powstała w drodze legionistów do Szekesfehervar na mecz z Videotonem. Wówczas mijało 15 lat od ostatniego tytułu mistrza Polski dla stołecznego zespołu. Niewykluczone, że w kolejnych latach także inne kluby “przywłaszczyły” sobie słowa tej pieśni, jednak użycie do prezentacji hasła najbardziej kojarzonego właśnie z legionistami wzbudziło wiele kontrowersji.
Ultrasowali także fani Legii, którzy na swoim stadionie zaprezentowali flagowisko w asyście pirotechniki. Oprawy przygotowali także fani Chrobrego, Resovii, Łady Biłgoraj, Unii Nowa Sarzyna, Pogoni Leżajsk, Astry Krotoszyn czy Unii Leszno (na żużlu).

Wyjazdy w ekstraklasie tym razem mocno poniżej przyzwoitego poziomu. Zarówno Piast w Gdyni, jak i Korona w Poznaniu, stawili się w symbolicznych liczbach. Ruch, który przyzwyczaił nas do podróżowania za swoim klubem bez względu na zakazy wyjazdowe, tym razem nie zawitał do Płocka.

W niższych ligach najciekawiej było na meczach Polonii z Radomiakiem, Chrobrego z Górnikiem, Resovii z KSZO, Łady z Hetmanem i Pogoni Leżajsk z Unią Nowa Sarzyna. Niestety, derbowe spotkanie pomiędzy GKS-em Katowice a GKS-em Tychy na wniosek wojewody zostało rozegrane bez przyjezdnych.

Ekstraklasa:

Legia Warszawa – Wisła Kraków (406).
Wiślacy przyjechali do Warszawy autokarami, w 406 osób. W sektorze gości wywiesili 6 flag, w tym płótno Widzewa. Na trybunach ponad 22 tysiące osób. Legioniści na wyjście piłkarzy zaprezentowali kilkaset flag na kiju, serpentyny oraz odpalili kilkadziesiąt rac.

Zagłębie Lubin – Cracovia (130).
Przyjezdni na wyjeździe w Lubinie stawili się w 130 osób, bez flag.

Jagiellonia Białystok – Pogoń Szczecin (110).
Pogoń na dalekim wyjeździe w Białymstoku stawiła się z 110 osób, z jedną flagą. Jagiellonia zaprezentowała kartoniadę w barwach, w połączeniu z dwiema niewielkimi malowanymi sektorówkami oraz transparentem “Słuchaj Jezu jak Cię błaga lud. Z Jagiellonii mistrza Polski zrób”. Co ciekawe, hasło to w latach 80. zostało wymyślone przez kibiców Legii Warszawa.

Lech Poznań – Korona Kielce (46).
Lechici żyją już finałem Pucharu Polski, na który pojadą siedmioma pociągami specjalnymi, a od dłuższego czasu prowadzą zbiórkę na oprawy finałowej choreografii. Koroniarze w skromnej, 46-osobowej grupie i z dwiema flagami.

Lechia Gdańsk – Termalica Nieciecza (40).
Termalica przyjechała do Trójmiasta w 40 osób, z dwiema flagami. Frekwencja na trybunach zdecydowanie niższa niż do tej pory – zaledwie 10 tys. widzów.

Arka Gdynia – Piast Gliwice (16).
Arkowcy na meczu stawili się w bardzo skromnej liczbie, z mocno przerzedzonym młynem. Piast przyjechał w 16 osób, z flagą “Żulbanda” i płótnem poświęconym zmarłemu przed rokiem kibicowi.

Wisła Płock – Ruch Chorzów (-).
Młyn gospodarzy zdecydowanie skromniejszy niż zazwyczaj. Chorzowianie z powodu zakazu, w Płocku pojawić się nie mogli.

Śląsk Wrocław – Górnik Łęczna (-).
Na trybunach niespełna 5 tysięcy kibiców. Młyn WKS-u prezentował się bardzo słabo. Gości z powodu bojkotu brak.

I liga:

Chrobry Głogów – Górnik Zabrze (193).
Gospodarzy w młynie ok. 450, w tym Unia Leszno (16) i Stilon. Wywiesili transparent “Górnik, GieKSa, policja jedna koalicja”. Chrobry zaprezentował oprawę składającą się z transparentu “Bez nas ten sport nie ma prawa bytu”, sektorówki z tygrysem i kartonów oraz kilkudziesięciu rac. Górnik przyjechał w 193 osoby, w tym GKS (2) i Wisłoka (1). W sektorze gości wywiesili dwie flagi.

Stomil Olsztyn – Pogoń Siedlce (50).
Siedlczanie z jedną flagą. Stomil z bardzo skromnym młynem.

GKS Katowice – GKS Tychy (-).
Chojniczanka Chojnice – Sandecja Nowy Sącz (0).

Niższe ligi:

Polonia Warszawa – Radomiak Radom (350).
Kujawiak Kowal – Włocłavia Włocławek (160).

Resovia – KSZO Ostrowiec (124).
KSZO na wyjeździe do Rzeszowa wspierane przez Powiślankę Lipsko (5) i Wisłę Sandomierz (7). Przyjezdni z jedną flagą. W drugiej połowie zaprezentowali sektorówkę “Nadszedł czas na KSZO” i odpalili 10 rac.

Spartakus Daleszyce – Stal Rzeszów (74).
Przyjezdnych 74, w tym Pogoń Staszów (20) z jedną flagą.

Elana Toruń – Pogoń Lębork (66).
Przyjezdni mieli spore problemy z wejściem na stadion, ale ostatecznie im się udało dzięki pomocy gospodarzy. Pogoń wywiesiła trzy flagi, a po meczu przeprowadziła niezbyt sympatyczną rozmowę z piłkarzami.

Olimpia Elbląg – Siarka Tarnobrzeg (64).
Przyjezdni wspierani przez Wisłokę (36) i Wisłę Sandomierz (3).

Lider Złotowo – Jeziorak Iława (65).
Polonia Środa Wlkp. – Górnik Konin (43).
Rodło Kwidzyn – Wisła Tczew (33).
Soła Oświęcim – Avia Świdnik (4).
RKS Ursus – Widzew Łódź (-).

Puchar Polski – szczebel wojewódzki:

LKS Kwiatkowice – Widzew Łódź (650).
Głogovia Głogów Młp. – Stal Rzeszów (90).

Gryf Słupsk – Pogoń Lębork (50).
To ciekawe spotkanie popsuła policja, która zatrzymała fanów Pogoni na stacji PKP w Słupsku i zaczęła legitymowanie, które ciągnęło się w nieskończoność. Przyjezdni na stadion nie dotarli. Czarni zaprezentowali transparent “Prawdziwa pasja nie przemija z wiekiem”, flagi na kiju i kilka rac.

Victoria Września – Górnik Konin (31).
Anioły Garczegorze – Bałtyk Gdynia (16).

źródło: legionisci.com

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv