Aktualności

Published on 27 stycznia, 2015 | by admin

Stadion Narodowy ma trzy lata, a spółka nadal go rozlicza.

Taki absurd możliwy jest tylko w Polsce. Budowa Stadionu Narodowego w Warszawie zakończyła się w 2011 r. Oficjalne otwarcie odbyło się równo trzy lata temu, ale NCS Rozliczenia, czyli państwowa spółka podlegająca ministerstwu sportu, która miała rozliczyć budowę, dalej działa. A jej pracownicy co miesiąc dostają pensję – średnio po ok. 10 tys. zł. Firma rocznie kosztuje podatników 5,5 mln zł, mimo że zatrudnia tylko… pięć osób.

29 stycznia miną dokładnie trzy lata od chwili oficjalnego otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie. W tym czasie na arenie odbywały się mecze mistrzostw Europy w piłce nożnej, koncerty największych światowych gwiazd, w tym Madonny oraz liczne imprezy kulturalne i sportowe. Okazuje się jednak, że budowa stadionu nadal nie została rozliczona.

Zajmuje się tym pięć osób z prezesem na czele, zatrudnionych w NCS Rozliczenia. Jest to specjalnie powołana spółka, działająca niezależnie od NCS, czyli firmy zarządzającej stadionem. Jak dowiedziała się WP, średnie wynagrodzenie w NCS Rozliczenia to ok. 10 tys. zł. Zaskakuje jednak gigantyczny jak na tak małą liczbę pracowników budżet.

Jak poinformowało redakcję serwisu wp.pl Ministerstwo Sportu, tylko w tym roku spółka będzie nasz kosztowało 5,5 mln zł. W ubiegłym roku jej działalność pochłonęła 6,3 mln zł. Na dodatek, przy pięcioosobowej firmie działa czteroosobowa rada nadzorcza.

Prezesem NCS Rozliczenia w ubiegłym roku został Lech Witecki, który wcześniej pełnił obowiązki dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ówczesny premier Donald Tusk odwołał go na wniosek byłej wicepremier i szefowej ministerstwa infrastruktury Elżbiety Bieńkowskiej. Witecki był p.o. dyrektora, ponieważ nie był w stanie zdać egzaminu na urzędnika służby cywilnej. Dwa razy go oblał.

Jak długo jeszcze spółka będzie rozliczała Stadion Narodowy? Ministerstwo Sportu nie jest w stanie precyzyjnie tego określić. – Funkcjonowanie Spółki przewidziane jest do czasu zrealizowania powierzonych jej zadań, a więc ostatecznego rozliczenia budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, w sposób zapewniający ochronę i realizację interesu Skarbu Państwa – brzmi odpowiedź biura prasowego resortu.

Jakie to zadania? „W szczególności wyegzekwowanie od członków konsorcjum Generalnego Wykonawcy lub ich Podwykonawców usunięcia wszelkich wad i usterek stwierdzonych w protokołach odbioru dotyczących Przedsięwzięcia Euro 2012” – napisało ministerstwo sportu.

źródło: wp.pl

Tags:


About the Author



Back to Top ↑

frivfrivfriv