Stadiony

Published on 28 października, 2018 | by admin

Sosnowiec: Są pieniądze, przetarg na dniach

Radni zdecydowaną większością poparli plan wpisania Zagłębiowskiego Parku Sportowego do Wieloletniej Prognozy Finansowej. To otwiera drogę do przetargu, który powinien być ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Podczas wczorajszego posiedzenia komisji budżetowej zapadła decyzja, by zarekomendować radnym poparcie dla budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Dziś, podczas ostatniego posiedzenia rady miasta mijającej kadencji, radni przychylili się do wniosku i zagłosowali za dopisaniem projektu do Wieloletniej Perspektywy Finansowej na lata 2018-2040.

Głosowanie, podobnie jak zdecydowane zwycięstwo prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego w wyborach (a porażka największego oponenta, radnego Karola Winiarskiego), pokazało zdecydowane poparcie dla pomysłu. Na tak zagłosowało 17 osób, przeciwko były tylko 3, a 7 wstrzymało się od głosu.

Jak poinformował wiceprezydent Jeremiasz Świerzawski, dokumentacja zostanie w poniedziałek przekazana do wydziału zamówień publicznych. W ciągu kilku dni powinien zostać rozpisany przetarg. Projekt jest gotowy, dlatego nic nie powinno powstrzymać budowy w 2019 roku.

Jako pierwszy element kompleksu ma być budowany nowy stadion dla Zagłębia Sosnowiec, który jest wyceniany na 64 mln zł netto. Cały projekt (uwzględniający również halę, kryte lodowisko i zagospodarowanie terenu) powinien pochłonąć 162,8 mln zł netto. Brutto dochodzimy do prawie 200 milionów, jednak miasto odzyska wpłacony podatek VAT dzięki budowie poprzez spółkę zadaniową.

Nie ma jeszcze pewności, skąd miasto pozyska finansowanie. W magistracie liczą, że może udać się nawet bez zaciągania kredytu. Miasto ma bowiem dobrą kondycję finansową, a jest szansa na pozyskanie środków z dwóch źródeł zewnętrznych.

Ministerstwo Sportu i Turystyki nie dokłada co prawda do stadionów piłki zawodowej, ale do innych obiektów – głównie o funkcji rekreacyjnej i treningowej – jak najbardziej. Dlatego wniosek o dofinansowanie ma uwzględniać kryte lodowisko. Wpisanie Zagłębiowskiego Parku Sportowego do Lokalnego Programu Rewitalizacji otwiera również drogę do dofinansowania hali i lodowiska.

Jeśli oba źródła zawiodą, kredyt będzie brany pod uwagę. Miasto zamierza realizować nowy kompleks w latach 2019-2022, ale ostatnią wpłatę dla wykonawcy przewidziano na 2023 rok, by bardziej rozłożyć finansowanie w czasie i mniej obciążać roczne wydatki.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv