Stadiony

Published on 8 lutego, 2022 | by admin

Reprezentacja: 10-lecie Stadionu Narodowego!

Dom piłkarskiej reprezentacji Polski i zarazem największy stadion w kraju został zainaugurowany już dekadę temu. W sobotę zorganizowano specjalną konferencję prasową, na której podsumowano 10 lat działalności obiektu.

Awanse na wielkie imprezy, pamiętny mecz z Niemcami i EURO 2012 – to wydarzenia, które polskiemu kibicowi jednoznacznie kojarzą się ze Stadionem Narodowym. Na obiekcie położonym tuż nad brzegiem Wisły przez lata odbywały się także inne ważne imprezy, na czele z Mistrzostwami Europy w siatkówce. Dość powiedzieć, że to właśnie podczas tego turnieju odnotowano rekord frekwencji podczas zawodów sportowych (65 407 widzów).

Obiekt powstał na wałach ziemnych byłego Stadionu Dziesięciolecia, który w latach 1989-2008 wykorzystywany był jako największe targowisko w Europie. tzw. „Jarmark Europa”. Budowa pierwotnie miała zakończyć się w czerwcu 2011 roku, na 12 miesięcy przed startem EURO 2012, jednak inauguracja nastąpiła dopiero 29 stycznia 2012 roku. Piłkarska reprezentacja Polski bezbramkowo zremisowała wtedy z Portugalią.

Z punktu widzenia kibica, zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w historii stadionu pozostaje organizacja Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Podczas turnieju w 2012 roku na stadionie odbyły się 3 mecze grupowe (w tym mecz otwarcia Polska – Grecja), ćwierćfinał oraz pamiętny półfinał między Włochami a Niemcami.

Co prawda od momentu zakończenia budowy stadion nie był przebudowywany, jednak wraz z biegiem lat zmieniała się jego nazwa. Od 2015 znany jest powszechnie pod sponsorską nazwą PGE Narodowy, a od października 2021 roku ma także swojego patrona – legendarnego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski, Kazimierza Górskiego.

Szacuje się, że przez 10 lat funkcjonowania obiektu przewinęło się przez niego aż 15 milionów gości, z czego w zwykły dzień na „Narodowym” może przebywać nawet kilka tysięcy osób. Włodzimierz Dola, Prezes Zarządu operatora areny, wskazuje, że „stadion w czasie tej dekady dał się poznać jako dynamicznie zmieniający się obiekt, który odgrywa szczególną rolę w życiu Polaków”.

W ramach obchodów dziesiątej rocznicy otwarcia Stadionu Narodowego przygotowano szereg atrakcji dla gości. „Przestrzenie stadionu zostały wzbogacone o dedykowane elementy, które przedstawiają historię obiektu oraz prezentują najważniejsze wydarzenia, które odbyły się na arenie w ciągu tej dekady” – informuje Włodzimierz Dola.

Atrakcje z okazji jubileuszu zakładają także organizację dwóch sporej rangi wydarzeń, w tym jednego sportowego oraz jednego artystycznego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną dokładne daty nie zostały jeszcze ujawnione.

Pewne jest za to to, że w 2022 roku na stadionie odbędą się indywidualne mistrzostwa świata na żużlu, a w czerwcu Biało-Czerwoni zmierzą się na nim z reprezentacją Belgii w ramach piłkarskiej Ligi Narodów.

źródło: stadiony.net

Tags: , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv