Reprezentacja

Published on 4 grudnia, 2022 | by admin

Polska żegna się z mundialem.

Prowadzona przez Czesława Michniewicza reprezentacja Polski przegrała 1-3 (0-1) z Francją w meczu 1/8 finału rozgrywanych w Katarze mistrzostw świata. Francja objęła prowadzenia za sprawą Oliviera Giroud, a po przerwie dwa trafienia zdobył Kylian Mbappé. Honorowego gola dla “biało-czerwonych” zdobył z rzutu karnego Robert Lewandowski.

Już w 4. minucie groźnie zrobiło się pod bramką “biało-czerwonych”. Antoine Griezmann dośrodkował piłkę z rzutu rożnego, dopadł do niej Raphaël Varane, który jednak nie oddał celnego uderzenia. W kolejnych minutach Francja dalej atakowała, lecz dobrze interweniowali polscy defensorzy. W 13. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Aurélien Tchouaméni, ale Wojciech Szczęsny umiejętnie sparował futbolówkę do prawej strony. Następnie błąd w wyprowadzeniu piłki Jakuba Kiwiora starał się wykorzystać Ousmane Dembélé, lecz ponownie skutecznie interweniował golkiper “biało-czerwonych”. W 21. minucie Polska pierwszy raz w spotkaniu stworzyła sobie klarowną okazję do zdobycia gola. Robert Lewandowski odebrał piłkę w środkowej strefie boiska i zdecydował się na silne, uderzenie w kierunku bramki Hugo Llorisa, jednak było ono niecelne. Od razu odpowiedzieli Francuzi. Jules Koundé strzelał z około 30. metra, ale spokojnie złapał futbolówkę Szczęsny.

Pod koniec drugiego kwadransa gry “Les Bleus” byli bardzo blisko objęcia prowadzenia. Przemysław Frankowski starał się utrzymać piłkę w boisku, lecz jego złe zagranie wykorzystał Griezmann, dograł na prawe skrzydło do niepilnowanego Dembélé, a ten wypatrzył w polu karnym Oliviera Giroud. Na szczęście dla “biało-czerwonych” francuski napastnik nie zdążył skierować futbolówki do bramki Szczęsnego. Następnie strzelali odpowiednio – Matty Cash i Kylian Mbappé, ale ich próby nie stworzyły większego zagrożenia pod bramką rywala. W 38. minucie Polska była bardzo bliska objęcia prowadzenia. Świetnie na lewym skrzydle poradził sobie Bartosz Bereszyński, który dograł do Piotra Zielińskiego. Pomocnik Napoli strzelił z dziesiątego metra na bramkę Llorisa, lecz ten skutecznie interweniował. Następnie Zieliński i Jakub Kamiński starali się dobić futbolówkę do bramki, lecz udanie blokowali piłkę francuscy defensorzy. W 44. minucie obecni mistrzowie świata zdobyli pierwszego gola. Mbappé zagrał z głębi pola prostopadłą piłkę do Giroud, a napastnik “Les Bleus” mierzonym strzałem pokonał Szczęsnego.

Na początku drugiej połowy groźnie zrobiło się pod bramką Polski za sprawą Griezmanna, który dośrodkował futbolówkę w pole karne, lecz skutecznie interweniował Szczęsny. W 56. minucie źle wyprowadził piłkę Grzegorz Krychowiak. Francuzi szybko dograli do niepilnowanego Mbappé, a ten został zablokowany przez defensora “biało-czerwonych”. W kolejnych minutach tempo gry stało się spokojniejsze. Francja kontrolowała przebieg gry, lecz strzały Mbappé i Giroud nie zagroziły golkiperowi “biało-czerwonych”. W 71. minucie po dograniu w “szesnastkę” Zielińskiego do sytuacji główkowej dopadł Kamil Glik, lecz doświadczony stoper reprezentacji Polski nie oddał celnego uderzenia na bramkę Llorisa. Trzy minuty później “Les Bleus” podwyższyli prowadzenie. Giroud zapoczątkował kontratak, dograł na prawą flankę do Dembélé, a ten dograł do niepilnowanego Mbappé. Francuski zawodnik zdecydował się na silne uderzenie sprzed pola karnego, z którym nie poradził sobie Szczęsny. W doliczonym czasie gry Mbappé dostał piłkę w polu karnym i pięknym strzałem zdobył swojego drugiego gola podczas niedzielnej rywalizacji. Tuż przed końcem po dośrodkowaniu Kamila Grosickiego w niezłej okazji znalazł się Arkadiusz Milik, ale trafił tylko w słupek. Chwilę później po wrzutce Grosickiego jeden z defensorów zagrał piłkę ręką i “biało-czerwoni” mieli rzut karny. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Lewandowski i nie wykorzystał dogodnej okazji, jednak po weryfikacji rzut karny został powtórzony, a tym razem kapitan reprezentacji Polski strzelił bramkę.

4 grudnia 2022, 16:00 – Ad-Dauha (Al-Thumama Stadium)
Francja 3-1 Polska
Olivier Giroud 44, Kylian Mbappé 74, 90 – Robert Lewandowski 90 (k)

źródło: 90minut.pl

Tags: , , , , ,