Published on 30 marca, 2022 | by admin

Polska – Szwecja 2:0 w barażu o mundial.

Reprezentacja Polski wygrała w Chorzowie 2-0 (0-0) z reprezentacją Szwecji w finale baraży o awans do mistrzostw świata, które zostaną rozegrane w listopadzie i grudniu w Katarze. Dziewiąty w historii awans na mundial dali “biało-czerwonym” Robert Lewandowski strzałem z rzutu karnego oraz Piotr Zieliński. Dla Polaków to pierwsze zwycięstwo ze Szwedami od 21 sierpnia 1991 roku, kiedy wygraliśmy 2-0 w rozegranym w Gdyni meczu towarzyskim.

Pierwszy strzał oddali “biało-czerwoni” w 10. minucie – Matty Cash dośrodkował z prawej strony na głowę Roberta Lewandowskiego, a ten posłał piłkę obok bramki. Groźniej było pod naszą bramką niecałe dziesięć minut później, kiedy Emil Forsberg dostał podanie z lewej strony pola karnego i dobrze uderzył w stronę dalszego słupka, jednak czujny był Wojciech Szczęsny, odbijając futbolówkę na rzut rożny. Chwilę potem Robin Quaison z linii końcowej podał do tyłu do niepilnowanego Dejana Kulusevskiego, a od straty bramki uratował nas blokujący strzał Jan Bednarek.

Po krótkim okresie dominacji Szwedów Polacy przeprowadzili w końcu składną akcję. Na lewej flance Bartosz Bereszyński odegrał do Sebastiana Szymańskiego, a ten zagrał wzdłuż linii końcowej do zamykającego akcję Casha. Ten jednak uderzył lewą nogą i posłał piłkę daleko od bramki. Szczęścia po naszej stronie spróbował jeszcze Bednarek, do którego futbolówka trafiła po rzucie rożnym na linię pola karnego, ale jego strzał z powietrza obronił Robin Olsen.

Tuż po przerwie Szczęsny został zmuszony do interwencji. Alexander Isak podał w polu karnym do Dejana Kulusevskiego i ten bez namysłu uderzył mocno prosto w ręce naszego bramkarza. Polacy odpowiedzieli na tę akcję natychmiast – Szymański podał do wprowadzonego w przerwie Grzegorza Krychowiaka, który w “szesnastce” został przewrócony przez Jespera Karlströma, a arbiter odgwizdał rzut karny. “Jedenastkę” wykorzystał Lewandowski płaskim strzałem w lewą stronę bramki Szwedów, myląc Olsena.

Goście mieli doskonałą okazję w 58. minucie. Isak zagrał płasko na wolne pole do wybiegającego przy dalszym słupku niepilnowanego Forsberga, jednak szwedzki skrzydłowy uderzył płasko w interweniującego Szczęsnego i piłka wyszła na rzut rożny. Pięć minut później szczęścia spróbował z kolei Jakub Moder, a jego strzał z dystansu złapał golkiper.

“Biało-czerwoni” nie zadowolili się jednobramkowym prowadzeniem. W 72. minucie Piotr Zieliński wykorzystał nieporozumienie pomiędzy Kristofferem Olssonem i Marcusem Danielsonnem i po krótkim rajdzie wykończył sytuację jeden na jednego z bramkarzem. Polacy poszli za ciosem, zmuszając Olsena do doskonałych interwencji po strzałach głową. Najpierw Bednarek strącił futbolówkę i bramkarz sparował ją nad poprzeczkę, a z rzutu rożnego Lewandowski doskonale uderzył i bramkarz uratował swój zespół niesamowitą obroną. Już w 90. minucie Lewandowski dostał podanie w pole karne i, mając przed sobą tylko Olsena, uderzył prosto w niego.

29 marca 2022, 20:45 – Chorzów (Stadion Śląski)
Polska 2-0 Szwecja

Robert Lewandowski 49 (k), Piotr Zieliński 72

Polska: 1. Wojciech Szczęsny – 2. Matty Cash, 15. Kamil Glik, 5. Jan Bednarek, 18. Bartosz Bereszyński – 20. Piotr Zieliński (89, 7. Adam Buksa), 16. Krystian Bielik, 6. Jacek Góralski (46, 10. Grzegorz Krychowiak), 8. Jakub Moder, 17. Sebastian Szymański – 9. Robert Lewandowski.

Szwecja: 1. Robin Olsen – 2. Emil Krafth, 3. Victor Lindelöf, 4. Marcus Danielson (79, 11. Zlatan Ibrahimović), 6. Ludwig Augustinsson – 21. Dejan Kulusevski, 20. Kristoffer Olsson (80, 16. Jesper Karlsson), 13. Jesper Karlström (67, 19. Mattias Svanberg), 22. Robin Quaison (66, 17. Anthony Elanga), 10. Emil Forsberg – 9. Alexander Isak.

żółte kartki: Góralski, Moder, Lewandowski, Bielik – Isak, Kulusevski.

sędziował: Daniele Orsato (Włochy).
widzów: 54 078.

W reprezentacji Szwecji wystąpił Jesper Karlström z Lecha Poznań.

Polska jest dwudziestym czwartym zespołem, który zapewnił sobie udział w tegorocznych mistrzostwach świata w Katarze. Pozostali uczestnicy to Katar, Niemcy, Dania, Brazylia, Belgia, Francja, Chorwacja, Hiszpania, Serbia, Anglia, Szwajcaria, Holandia, Argentyna, Iran, Korea Południowa, Japonia, Arabia Saudyjska, Urugwaj, Ekwador, Kanada, Ghana, Senegal i Portugalia.

źródło: 90minut.pl

Tags: , , , , ,