Aktualności

Published on 25 listopada, 2020 | by admin

Nie żyje Diego Armando Maradona

Argentyńskie media poinformowały, że Diego Armando Maradona zmarł w środę w swoim domu na przedmieściach Buenos Aires. Legenda piłki nożnej obchodziła w październiku 60-te urodziny.

Diego Maradona to piłkarz, który przez wielu jest uznawany za najlepszego w historii, podczas gdy inni nazywają go zwykłym oszustem. Nie zmienia to faktu, że w Argentynie był traktowany niczym Bóg i doczekał się wielu pomników, murali i filmów. Największym sukcesem w piłkarskiej karierze było zdobycie wraz z kadrą narodową Mistrzostwa Świata w 1986 roku. Nagrania z tamtego turnieju z zagraniami Maradony są odtwarzane niemalże codziennie. To właśnie wtedy Maradona strzelił Anglii dwa niebywałe gole – najpierw zdobył bramkę po ewidentnym zagraniu ręką, które zostało nazwane Ręką Boga, a kilka minut później wykonał niesamowity rajd przez prawie całe boisko pomiędzy kilkoma zawodnikami, po którym zagwarantował Argentynie awans do kolejnej rundy Mistrzostw. W trakcie kariery klubowej grał dla Argentinos Juniors, Boca Juniors, Newell’s Oldboys oraz europejskich Napoli, Sevilli i FC Barcelonie.

W 2008 roku ukazał się obraz Emira Kusturicy przedstawiający życie prywatne i zawodowe legendarnego Diego Maradonę.

Po zakończeniu kariery zawodniczej w 1997 roku nie zrezygnował z piłki nożnej. Maradona został trenerem, a w latach 2008-2010 prowadził reprezentację Argentyny, z którą nie osiągnął wielkich sukcesów. Ostatnie lata nie były dla niego owocne, głównie przez problemy z używkami. Do mediów trafiały coraz to nowsze informacje o ekscentrycznych zachowaniach, które nierzadko kończyły się hospitalizacją. To właśnie problemy zdrowotne były bezpośrednią przyczyną śmierci Maradony. W listopadzie tego roku przeszedł on ciężką operację, a po kilku dniach został wypisany. Argentyńczyk w środę 25 listopada zmarł na atak serca we własnym domu. Maradona miał 60 lat.

Prezydent Argentyny ogłosił 3-dniową żałobę narodową.

Tags: , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv