Reprezentacja

Published on 11 czerwca, 2024 | by admin

Mecz towarzyski: Polska 2-1 Turcja

Prowadzona przez selekcjonera Michała Probierza reprezentacja Polski wygrała 2-1 (1-0) w meczu towarzyskim rozegranym na PGE Narodowym w Warszawie z Turcją. Bramki dla gospodarzy zdobyli Karol Świderski i Nicola Zalewski. Trafienie dla gości zanotował Barış Alper Yılmaz. Było to ostatnie spotkanie kontrolne przed mistrzostwami Europy, w których w ramach grupy D zmierzymy się z Holandią (16 czerwca, godz. 15:00, Hamburg), Austrią (21 czerwca, godz. 18:00, Berlin) i Francją (25 czerwca, godz. 18:00, Dortmund).

W pierwszych minutach spotkania wyklarowała się przewaga gości. Po stracie piłki przez Jakuba Piotrowskiego do sytuacji strzeleckiej doszedł Kerem Aktürkoğlu, ale futbolówka po jego uderzeniu minęła światło bramki. W 12. minucie poniedziałkowej rywalizacji Polska objęła prowadzenie. Jan Bednarek wykonał długie podanie w kierunku Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji wywalczył piłkę, a następnie Karol Świderski pokonał płaskim strzałem Merta Günoka. Później Hakan Çalhanoğlu prostopadle zagrał do rozpędzonego Aktürkoğlu, ale ten nie zdołał pokonać Wojciecha Szczęsnego. W następnej akcji odpowiedzieli gospodarze. W niemal identycznej sytuacji Krzysztof Piątek oddał celny, lecz niegroźny strzał na bramkę rywala. W 25. minucie znowu niebezpiecznie zrobiło się w “szesnastce” Szczęsnego, ale futbolówka po uderzeniu Çalhanoğlu minęła prawy słupek. W kolejnych minutach nie było dogodnych okazji pod obiema bramkami. Polska do przerwy prowadziła 1-0.

Od początku drugiej połowy była widoczna znaczna przewaga Turcji. W 55. minucie po błędzie Bednarka w sytuacji “sam na sam” ze Szczęsnym znalazł się Barış Alper Yılmaz, lecz napastnik drużyny gości nie wykorzystał dogodnej okazji, strzelając w dobrze ustawionego golkipera Juventusu. Osiem minut później Arda Güler uderzył sprzed pola karnego, ale kolejny raz tego dnia skutecznie interweniował Szczęsny. Dopiero w 67. minucie “biało-czerwoni” stworzyli pierwszą dobrą okazję w drugiej połowie. Po wymianie kilku podań “na jeden kontakt” Sebastian Szymański zagrał do Kacpra Urbańskiego, który nie zdołał pokonać w sytuacji “sam na sam” Günoka. Następnie dwukrotnie skutecznie bronił Szczęsny, który zdołał odbijać piłki po strzałach Gülera i Orkuna Kökçü.

W 77. minucie Turcja doprowadziła do wyrównania. Sebastian Szymański stracił futbolówkę na własnej połowie boiska. Piłka dotarła do Yılmaza, a ten uderzeniem z kilkunastu metrów pokonał Szczęsnego. Następnie bramkarz gospodarzy, asekurując wysoko ustawioną linię defensywną Polski, wybiegł z własnego pola karnego. Pustą bramkę zobaczył Aktürkoğlu, lecz futbolówka po jego strzale odbiła się tylko od poprzeczki i wypadła poza boisko. Polska mogła w 87. minucie objąć prowadzenie. Urbański świetnym, prostopadłym zagraniem wypatrzył Krzysztofa Piątka, ale napastnik nie wykorzystał sytuacji “sam na sam”. Jednak chwilę później Nicola Zalewski wykonał fenomenalny rajd, co w konsekwencji zapewniło “biało-czerwonym” wygraną w meczu. Wahadłowy zbiegł z boku boiska do środka pola i płaskim strzałem pokonał bezradnego Günoka.

10 czerwca 2024, 20:45 – Warszawa (PGE Narodowy)
Polska 2-1 Turcja