Aktualności

Published on 26 grudnia, 2020 | by admin

Jagiellonia Białystok: Budujemy pomnik 42. Pułku Piechoty

Sto lat temu, w 1920 roku, żołnierze 42 Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego powołali do życia Klub Sportowy Batalionu Zapasowego 42 Pułku Piechoty dając początek Jagiellonii. 30 maja 1920 roku rozegrał swój pierwszy mecz rozpoczynając dzieje Klubu, który dzisiaj jednoczy tysiące kibiców.

Swoimi działaniami w okresie międzywojennym 42 Pułk Piechoty na zawsze wpisał się w dzieje Białegostoku. Żołnierze zyskali wówczas przydomek “Dzieci Białegostoku”. Dzięki nim przeszkolono kilkanaście tysięcy poborowych, zapewniono edukację na różnych szczeblach, a także prowadzono chór, orkiestrę i teatr, które uczestniczyły w wielu wydarzeniach. Poprzez zbiórki funduszy, żołnierze wspierali miasto i jego mieszkańców.

Nie bez powodu jednym z głównych pomysłów środowiska kibicowskiego na stulecie Jagiellonii jest upamiętnienie 42 Pułku Piechoty. Ten rok to najwłaściwszy moment, aby godnie upamiętnić założycieli naszego ukochanego Klubu!

W październiku 2019 roku Kibice powołali do życia „Komitet Budowy pomnika 42 Pułku Piechoty im. gen. J. H. Dąbrowskiego i upamiętnienia jego zasług dla Białegostoku”, którego celem jest wybudowanie pomnika obok Stadionu Miejskiego w Białymstoku (pułk jest jego patronem) oraz tablicy pamiątkowej w miejscu pierwszego boiska piłki nożnej w Białymstoku.

Wybraliśmy pracownię artystyczną, która po wielu konsultacjach zaprojektowała pomnik i będzie jego wykonawcą. Przy współpracy z Miastem oraz Stadionem Miejskim wybrano lokalizację. Obecnie dopełniane są wszelkie formalności.

Pomnik 42 Pułku Piechoty miałby stanąć za bramą wejściową na Stadion Miejski w Białymstoku, na obecnym skrawku trawnika obok wejścia na promenadę od strony bocznego boiska treningowego.

Więcej na stronie pomnik42pp.pl

Tags: , , , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv