Aktualności

Published on 2 marca, 2022 | by admin

Finał Ligi Mistrzów przeniesiony do Paryża

To już pewne – finał Ligi Mistrzów sezonu 2021/22 zostanie rozegrany na paryskim Stade de France. UEFA podjęła decyzje o przeniesieniu meczu z Sankt Petersburga. Wiadomo również, że reprezentacja Polski baraż o Mistrzostwa Świata z Rosją zagra poza Moskwą.

W czwartek Rosja rozpoczęła działania wojenne na terenie Ukrainy. Media i środowiska polityczne całej Europy wyrażały oczekiwanie, że UEFA w reakcji na agresję militarną Władimira Putina zastosuje konkretne sankcje. Dziś stało się jasne, że Stadion Sankt Petersburg nie ugości finału Ligi Mistrzów. Poza tym rosyjskie i ukraińskie reprezentacje oraz kluby występujące w europejskich pucharach będą rozgrywać domowe mecze na obiektach położonych na neutralnym terenie.

Decyzją Komitetu Wykonawczego UEFA najważniejszy mecz sezonu w europejskiej piłce klubowej odbędzie się w tym roku na Stade de France, stadionie położonym w Saint-Denis, miejscowości stanowiącej przedmieścia Paryża. Termin finału pozostał taki sam – mecz zostanie rozegrany w sobotę, 28 maja o godz. 21:00.

W przypadku największego stadionu Francji i jednego z największych w Europie (obiekt może pomieścić 81 338 widzów), będzie to już trzeci finał Ligi Mistrzów w historii. 24 maja 2000 roku Real Madryt zwyciężył tutaj 3:0 Valencię, natomiast 17 maja 2006 roku FC Barcelona ograła Arsenal 2:1.

Saint-Denis gościło też finały mistrzostw świata. W 1998 roku stadion był areną pierwszego mundialowego triumfu Francji, która w pamiętnym finale pokonała 3:0 Brazylię. Osiemnaście lat później “Trójkolorowi” znów rozgrywali na tym obiekcie finałowy mecz. Tym razem było to ostatnie spotkanie Euro 2016, w którym gospodarze ulegli 0:1 Portugalii.

Decyzja UEFA oznacza również zmianę miejsca meczu barażowego o awans do finałów mistrzostw świata pomiędzy Polską a Rosją. Zaplanowane na 24 marca spotkanie, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie odbędzie się na stadionie Dynama Moskwa. Gospodarz spotkania nie jest jeszcze znany.

źródło: stadiony.net

Tags: , ,


About the AuthorBack to Top ↑

frivfrivfriv